A méregtelenítésről sokaknak legfontosabb méregtelenítő szervünk, a máj jut elsőként eszébe. Tudtad, hogy akár 1,5-1,8 lilter vért is képes átszűrni? A májunk a káros anyagokat különféle metabolikus folyamatok révén alakítja át vízoldékonnyá, hogy azok kiválaszthatóak legyenek. Ezután a vízoldékony anyagok a veséiden keresztül, a vizelettel távoznak, míg a zsírban oldódó anyagok az epén keresztül, a székletbe kerülnek és így ürülnek ki a szervezetedből.
De nem csupán ezen a két útvonalon kerülnek ki a méreganyagok a testedből, hiszen az izzadás, de még a sírás is hozzájárulhat az anyagcseréd melléktermékeinek eltávolításához. A nyirokrendszered, a veséd és a májad mellett pedig a tüdőd is részt vesz a méregtelenítés összetett folyamatában.
Bár gyors sikert ígér, érdemes tisztában lenned azzal, hogy egy 24 óránál hosszabb böjt jelentősen leterhelheti a HPA-tengelyedet, felboríthatja a cirkadián ritmusodat. Érdemes megfontolnod helyette a tudatos zöldségfogyasztással, a tiszta étkezéssel, toxinmentes környezet biztosításával, valamint a hidratálással és egyéb életmódstratégiákkal történő újrakalibrálást.
A méregtelenítési útvonalak támogatásához mind az anyagcserédet, mind az emésztésedet segítened kell. Ha már régebben olvasod az írásaimat, valószínűleg nem lesz meglepő számodra az alábbiakban felsorolt természetes, méregtelenítő módszerek nagy része.
Például az aktuális állapotodnak megfelelő, rendszeres testmozgás. A gyaloglás, lehetőség szerint napi 10 000 lépés megcélzása már bíztató kezdet. Különösen szerencsés, ha ezeket a lépéseket – de legalábbis jelentős részüket – tiszta, friss levegőn teszed meg. A trambulinon való ugrálással pedig a nyirokkeringésedet is támogathatod.
A szaunázás és a bőröd dörzsölése nem csak a skandinávok számára elérhető. Az izzadás elősegítheti a méreganyagok távozását, azonban ilyenkor különösen figyelj arra, hogy megfelelően hidratálj.
Ha már hidratálás, elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű, tiszta, szűrt víz elfogyasztása. Az étkezésektől távol, a nap folyamán elosztva, minimum 6-8 pohárnyival kalkulálj abban az esetben, ha elegendő zöldleveles zöldséget is fogyasztasz. Az üdítőitalok, gyümölcslevek nem tartoznak ebbe kategóriába, de ha terápiás alaplevet fogyasztasz, azt a folyadékmennyiséget ide sorolhatod, ahogy a zöldleveseket, zöldturmixokat, gyógyteákat is hozzáadhatod az elfogyasztott folyadékmennyiséghez.
Építsd be tudatosan a vízoldékony és nem vízoldékony rostokat az étrendedbe. A rostok az emésztésedet segítik, amely közvetve hozzájárulhat a méregtelenítéshez. A hagyma- és káposztafélék fogyasztása elősegíti a méregtelenítési folyamatokat, ahogy az is, ha zöldleveleseket is eszel rendszeresen.
Mivel a tüdőd is részt vesz a méregtelenítési folyamataidban, a helyes légzés is rendkívül fontos. Kezdd kicsiben: ha naponta csak két-háromszor két percet szánsz arra, hogy tudatosan figyelsz a légzésedre, még a stresszkezelésedért is sokat tettél.
A tánc, a játék, az ölelés és a nevetés hozzájárulhat a mentális egészségedhez, ami közvetve segítheti a méregtelenítést. A mérgező, toxikus emberek eltávolítása a környezetedből és a téged emésztő gondolatok kiírása magadból, mind-mind remek technikák arra, hogy a stresszkezeléssel a belső toxinjaidtól is megszabadulj. Ha háziállatod van, az a mikrobiomod javításán túl szintén a mentális jóllétedet célozza.
Magnéziumos fürdőről már az alvástámogatásnál is beszéltem, de a bőrödnek sem árt egy kis segítség. A magnéziumos fürdőhöz 1-2 csésze Epsom-sót tegyél a fürdővizedbe és legalább 20 percen keresztül áztasd magad benne. Még jobb, ha ilyenkor a hajad is belemártod a vízbe.
Hogy az anyagcserédet támogasd, pótold az esszenciális zsírsavakat: ennek ízletes forrása lehet például a tiszta, vadon halászott hal, illetve a halmájolaj.
Az emésztésed támogatására fogyassz savanyú, keserű leveket. A citromos, almaecetes víz, gyömbér, balzsamecet olyan indító stratégia, amit egyedül is megtehetsz, a kétfázisú, ökörepét is tartalmazó emésztéstámogató enzimek, illetve a Betain HCl alkalmazásához azonban mindig kérj mentori segítséget. Különösen olyan esetben, ha a Helicobacter Pylori nem került teljes kizárásra nálad.
Egy ricinusolajos pakolással nem csupán a méreganyagok ürítését, de a relaxációdat is elősegítheted. Az olajat vidd fel a hasadra, illetve a jobb oldalon, a bordáid alatt, a májad területére és egy puha gézlappal, pelenkával vagy törölközővel takard le. Feküdj le és pihenj, relaxálj, amíg a pakolás rajtad van. A pakolást egy óra után bő vízzel mosd le magadról. Ahogy minden olajpakolás esetében, itt is végezz előtte magadon mindenképpen érzékenységi próbát.
Beszéltem már arról, hogy a genetikai örökséged alig néhány százalékban határozza meg az egészségi állapotodat. Viszont ennél jóval nagyobb részben befolyásol téged az epigenetikád, a személyes életmódbeli és a környezeti tényezők. Ezeknek a hatásoknak a tudatosítása, a feloldásuk, illetve a hitrendszereid változtatására irányuló törekvéseid a mentális toxinjaiddal segítenek megbirkózni. Saját példámból tudom, hogy mindig akad lerántani való hagymahéj… hajjaj, de még mennyi! Időnként tényleg azt gondolom, hogy ezek tényleg osztódással szaporodnak.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás méregtelenítő és gyógyító hatását ezen a ponton valószínűleg már nem kell bemutatnom neked.
Az olajrágás, vagy olajjal való öblögetés a hagyományos indiai ayurvédikus orvoslásban már régóta ismert. Ezt napi szinten, reggelenként, éhgyomorra alkalmazd, hogy a szádban, az éjszaka során felhalmozódott toxinokat eltávolítsd. Vegyél a szádba egy kanálnyi olívaolajat – ha erőteljes az íze számodra, kókuszolajat is használhatsz – és „rágjad”, öblögess vele minimum 15 percen keresztül. A végére az olaj egészen besűrűsödhet, elfehéredhet. Semmiképpen ne nyeld le ezt az olajat, hanem köpd ki és moss utána fogat. Az olajrágás egyébként segíthet a fejfájás és a fáradtság enyhítésében is.
Végül a kávés beöntést már elsősorban haladóknak javaslom, kúraszerűen, nem többször, mint heti két alkalommal, maximum 2-3 héten keresztül. Ahogy az étrendkiegészítőkhöz, ehhez is kérhetsz tőlem személyes mentortámogatást és útmutatást.