2024. augusztus 13.

A jó időben elfogyasztott, jó minőségű kávénak számos pozitív hatása van. Mert a koffein fokozhatja a koncentrációdat és növelheti az energiaszintedet. Mert a kávé rendkívül gazdag olyan antioxidánsokban, mint például klorogénsav, a koffeinsav vagy a trigonellin, ami a kávé finom zamatát is adja. Ezek a vegyületek segíthetnek a szabad gyökök semlegesítésében, így járulva hozzá a sejtjeid védelméhez és a gyulladáscsökkentéshez.

Különösen izgalmas, hogy vannak már olyan – ám egyelőre azért még nem teljesen igazolt – kutatások is, amelyek szerint a kávéfogyasztás összefüggésbe hozható a 2-es típusú cukorbetegség, a Parkinson-kór és bizonyos típusú rákos megbetegedések alacsonyabb kockázatával is.

Ezek remek hírek, igaz? Azt azonban ne feledd, hogy a koffein hatása egyénenként változó. Így saját, aktuális állapotodat és a koffeinre való érzékenységedet is vedd figyelembe, különösen, ha gyakran hódolnál a kávézás szenvedélyének.

Jut eszembe, az sem mindegy, hogy milyen formában iszod: feketén, tejjel, alternatív tejjel, vagy édesítve…

Tegnap a kávézóban, egy csinos kis tartóban, az alábbi, papírtasakokba csomagolt édesítők közül lehetett választani: finomított fehér cukor, (valószínűleg színezett) nádcukor és sztívia. Funkcionális szemmel talán a sztívia tűnhetne a legjobb választásnak, bár azt már ezen a ponton valószínűleg tudod, hogy az édes íz fiziológiás inzulinválaszt vált ki akkor is, ha történetesen nem emeli meg a vércukorszintedet.

Azonban alaposabban megszemlélve a zacskót, egy apró betűs szöveg is látszott rajta, amely szerint a sztívia szacharózzal volt keverve. A szacharóz pedig (azaz a kutyaközönséges asztali cukor) hormonális, immunológiai és idegrendszeri problémákat okozhat, valamint hozzájárulhat a rákos megbetegedésekhez is.

Hogy vajh mire is gondolt az az ábrándos lélek, aki kiötlötte a szacharóz és a sztívia nászát, azt tán soha nem fogjuk megtudni. Ám egy tanulsága mindenképp van a dolognak:

Lett légyen szó bármiféle csomagolt ételről: kérlek,

 

MINDIG olvass címkét és összetevőlistát!

 

Akkor is, ha azt gondolod, hogy az adott ételben tényleg nem lehet semmiféle galádság. Mert lehet.