Már csak egy kategóriával maradtam adós számodra a zöldségek közül, a színesekével, ahova az a bizonyos paprika és a paradicsom is tartozik.
A zöldek megtalálhatók persze itt is, ahogy a leveleseknél, a bennük lévő klorofillnek pedig – különösen a sötétzöldeknél – kiemelkedő méregtelenítő hatása van. A sárga színű zöldségek C-vitamin-tartalma az immunvédelmedet szolgálja, a narancsszínűekben található béta-karotin az A-vitamin előanyagával táplál, a pirosak likopinja pedig remek antioxidánsként ismert, ahogy a padlizsán lila színét adó antocianin nevű flavonoid is.
- A színes vonalon a cékla, sárgarépa, zellergumó mind nagyobb mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak, kalóriasűrűségük is nagyobb, mint például a biztonságos keményítőké. (A biztonságos keményítők attól biztonságosak, hogy autoimmun állapotban is fogyaszthatod őket. Közéjük soroljuk a következő, keményítőtartalmú zöldségeket: a még egzotikusnak számító taróféléket, a maniókát, az egyre több helyen kapható főzőbanánt és a Magyarországon is megtermő édesburgonyát.)
De nézzük tovább együtt, mi minden szerepel még a színes zöldségek a listájában:
- A magas rost- és fehérjetartalmú hüvelyesek: a zöldborsó, a sárgaborsó (ami szárított zöldborsó, tehát nem külön növény), a zöldbab, a fehérbab, a tarkabab, a vörösbab és a feketebab, a csicseriborsó, a lencse valamint a vöröslencse. A szójababot is ide soroljuk, azonban ügyelj arra, hogy ezt a hüvelyest kizárólag organikus, fermentált formában fogyaszd. Gyakori panasz, hogy a hüvelyesek sokakat puffasztanak. Próbáld ki, hogy ecetes, citromsavas vagy szódabikarbónás vízbe áztatod őket egy éjszakára, majd utána átöblítve főzöd meg őket. (A zöldborsót és zöldbabot nem szükséges áztatnod, mert meglehetősen furán fognak kinézni utána.)
- Aztán jöhet a kissé édeskés ízvilágú gyökérzöldség, a paszternák és a tökök: a sütőtök, a főzőtök, és a csillagtök, vagyis patisszon. Apropó: tudtad, hogy a tökfélék virágja is ehető?
- Következnek még az uborkafélék, a kígyó és a fürtős (ezeket lehetőleg organikus forrásból és héjastul fogyaszd) a cukkini, a szárzeller és a mostanában igen-igen nagy kedvencem, az édeskömény.
- A csicsóka, a sokféle burgonya a Somogyi sárgától a Rosettáig.
- A padlizsán, a kápia paprika, a TV-paprika (aminek semmi köze nincs a műsorszóráshoz, ahogy azt még gyerekként hittem), az ütősebbek közül a jalapeño, a chili, a zöldpaprika, a paradicsompaprika, a kaliforniai paprika és a legkülönfélébb paradicsomfajták: az ökörszív, a fürtös, a koktélparadicsom, a hús- és datolyaparadicsom.
- Utánuk jön a kukorica, a kapribogyó, a torma, az egzotikus okra, majd a sor végén a kissé mostoha sorsú rebarbara, (amit nem csak pitékbe lehet ám tenni) és az articsóka, aminek a tökéletes elkészítésével még mindig próbálkozom, mert azért nem adom fel olyan könnyen.
- Végül pedig két fantasztikus, mediterrán zsírforrás is található a színes zöldségek között: az olívabogyó és az avokádó.
Mondd, összeszámoltad, az elmúlt három nap során mennyi zöldséget soroltam fel? Mert én igen: 120-at És korántsem teljes még a lista.
Nos, melyik lesz ezek közül az az újdonság, amit a következő alkalommal kipróbálsz?
(a képet néhány hete lőttem, egy itteni, organikus zöldségesstandon)