A magyar konyhában jellegzetes magfűszerek, illetve a paprika autoimmun eliminációban kerülendőek. De akkor mégis, mivel fűszerezzünk, ha egy gyulladáscsökkentő, emésztéstámogató étrendben valami pörköltszerű zöldséges-húsos egytálételre vágynánk?
A szokásváltoztatások mentén számos zöld- és egyéb, polifenolokban gazdag fűszernövényt használhatsz. Ha eddig még nem használtad őket, nosza, rajta, akár új kedvenceket is felfedezhetsz köztük.
Mondjuk például a kurkumát. Ez a Délkelet-Ázsiából származó fűszer, amely hasonlóan a gyömbérhez – amivel egyébként egy családba tartozik -, girbegurba gyökérként kezdi pályafutását, a méregtelenítési folyamatokat is elősegíti.
Gyulladásgátló, antioxidáns, rendszeres fogyasztása a kutatások szerint a rákos megbetegedések esélyét is csökkenti. A kurkuma pozitívan hathat az agyi működésre, javíthatja a hangulatot és – majd’ elfelejtettem – a memóriát is. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy természetes módon segíthet a depresszió kezelésében is.
A kurkuma aktív összetevője, a kurkumin, nemcsak gyulladáscsökkentő, de immunmoduláló hatással is bír, ami azt jelenti, hogy segíthet az immunrendszer egyensúlyának helyreállításában. Márpedig ez kifejezetten hasznos lehet az autoimmun betegségek esetén, ahol az immunrendszer gyakran „túlműködik”.
A kurkumin javíthatja az inzulinérzékenységet és hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához, ami különösen fontos lehet például az inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség esetén.
Segítheti továbbá a máj működését és támogatja a méregtelenítési folyamatokat – márpedig a megfelelő méregtelenítésnek az autoimmun étrendben is kiemelt szerepe van. A kurkuma segít a gyomorsavtermelés szabályozásában, enyhítheti az emésztési és a felszívódási zavarokat és támogathatja az epehólyag működését, ami elősegíti a zsírok megfelelő lebontását.
A túlzásokat azonban, mint minden esetben, itt is ajánlott elkerülnöd. A mérsékelt fogyasztás autoimmun állapotokban javasolt, azonban napi szinten ne vigyél be hirtelen túl nagy mennyiségű kurkumát, megörülve jótékony hatásainak, ez ugyanis gyomorirritációt okozhat.
Miképpen teheted az ételeidbe?
Fontos tudnod, hogy kurkuma hatóanyagai, mint például a kurkumin, zsírban oldódnak, ezért érdemes egy kevés egészséges zsírt – például kókuszolajat vagy olívaolajat – hozzáadnod az ételeidhez.
- Készíthetsz például egyszerű kurkumás karfiolrizst. Kókuszolajon párold meg az aprított karfiolt, majd adj hozzá a kurkumát, sót és fokhagymát. Keverd össze alaposan, és ízlés szerint adhatsz hozzá friss zöldfűszereket is a végén.
- Fogyassz köretként kurkumás édesburgonyát! Két közepes méretű, kockákra vágott édesburgonyát forgass meg egy kanálnyi olívaolajban, szórd meg kurkumával, sóval, rozmaringgal és kakukkfűvel. Tedd sütőpapírral bélelt tepsire, majd süsd 180°C-on 20-25 percig, illetve addig, amíg ropogósra nem sül.
- Ilyenkor, ősszel akár a sütőtökből, sárgarépából készült, alaplével dúsított krémleveseidet is gazdagíthatod vele.
- Autoimmun eliminációban kurkuma karamellát készíthetsz, mondjuk kávé helyett, vagy csak úgy, testet-lelket melengető „édesség” gyanánt. Csak melegíts össze 1 teáskanálnyi kurkumaport 1 dl házi vagy organikus, adalékanyag-mentes kókusztejjel, tegyél hozzá egy evőkanálnyi kollagént is, majd ízlés szerint egy csipetnyi fahéjat és már ihatod is.
Ne félj kísérletezni a kurkumával a konyhádban! Legyen szó egy egyszerű egytálételről, egy gazdag krémlevesről vagy egy finom kurkuma karamelláról – ez az aranyló színű fűszer nemcsak az ízeket gazdagítja, hanem az egészségedet is támogatni fogja.