Fogd kézen a jó szokásaidat, mielőtt a rosszak ragadnak meg téged. Azt hiszem, túl sokan vagyunk úgy összerakva „gyárilag”, hogy ha lehet, igyekszünk a könnyebb ellenállás irányába mozdulni. Mert tény és való, hogy csábító az a „csak még egyet” desszert, olyan könnyű tovább aludni hétvégenként, késő éjszakába nyúlóan görgetni a Facebookot, vagy a TikTok videók előtt agyat zsibbasztani – Isten hozott a szellemi rágógumik világában -, esetleg reggeli helyett csak egy gyors kávéval indítani a napot. Ugye?
Az igazság az, hogy mindannyian szeretnénk jobban érezni magunkat, de a belénk ivódott szokásaink gyakran visszahúznak minket. A szokásformálás nem egyik pillanatról a másikra történik. Sokan beszélnek 21 napról a szokásalakításnál, ám ennek a három hétnek a vége egyesek számára meglehetősen távolinak és túl nagy falatnak tűnhet.
Azt javaslom, haladj apránként és bízz az első három napod erejében.
Ha ezen a három napon túljutottál, és még mindig a kezedben a gyeplő, már óriási lépést tettél előre és haladhatsz tovább. Tudd, hogy ilyenkor nem egyszerűen a szokásaidat alakítod át, hanem az önmagadhoz való viszonyodat is. Márpedig a legközelebbi hozzátartozóddal azért hosszú távon szerintem érdemes jóban lenned.
A harmadik nap után észreveszed az első eredményeket, kicsit később pedig egyszer csak azon kaphatod magad, hogy nem csak a szokásaidat, hanem az egész életedet formáltad át. Ha a szokásformálás során később egy nap kimarad a magad állította rendszerből, vagy kettő is egymás után, még nincs gond, megtörténik, emberek vagyunk, sodor időnként az élet.
Azonban a harmadik napnak már itt is ereje van, úgyhogy figyelj: ismét elkezdtél egy új szokást kialakítani (vagy épp a régihez visszatérni). Ha ezt könnyebb számodra – márpedig bizonyára az –, az mindig intő jel lehet. Innen visszafordulni még nem nagy történet. Ha azonban elragadnak a régi szokásaid, a következő alkalommal tapasztalataim szerint mindig nagyobb küzdelemre számíthatsz, mint azt megelőzően, hogy ismét kézen tudd fogni a jobbik énedet.
Tudd, hogy sokan mások is végigmentek előtted ezen az úton, és csupán három napot szánva magukra, már érezték a különbséget. Negyvenöt, ötven éven túl sem szükségszerű azt mondanunk, hogy „ilyen vagyok, nem tudok változtatni”. Amíg élünk, tanulunk, fejlődünk és változunk. Gyönyörű példája ennek nagyapám, aki közel a kilencvenedik életévéhez is képes volt még új szokásokat kialakítani magának, új dolgokat megtanulni.
És végül egy tipp, hogy egy első, apró lépést megtehess: adj csupán három napot magadnak úgy, hogy a reggeli kávéd előtt becsúszó szereléssel éppen csak pár falatot eszel. Mit gondolsz, menni fog?
Ha pedig úgy érzed, segítségre, rövid vagy hosszú távú mentortámogatásra lenne szükséged, nézd meg mentortámogatási csomagjaimat, vagy keress meg a csandimentor@gmail.com emailcímen, hogy a számodra legmegfelelőbb együttműködést tudjuk közösen kialakítani.