Emlékszel még az ACE (Ártalmas gyermekkori élmények) felmérésekről szóló bejegyzésemre? Az ACE tanulmány már csaknem 26 éve, mintegy 17500 résztvevő bevonásával készült. Az eredmények megdöbbentőek voltak: már mindössze két gyermekkori traumatikus élmény is drámaian megnövelte például az autoimmun betegségek kockázatát.
De amikor a gyermekkori traumákról beszélünk, tudnod kell, hogy nem mindig az számít, ami megtörtént – sokkal inkább az, ami NEM történt meg. Az olyan apró, ám egy fejlődő gyermeknek létfontosságú pillanatok elmaradása, mint amit a cirógatás, az ölelés, vagy a feltétel nélküli szeretet megélése jelenthet, rendkívül mély nyomot hagy bennünk. Az érzelmi elhanyagolás éppúgy lelki sérüléseket okozhat, mint egy pontosan körvonalazható trauma.
Az a szorongás vagy félelem tehát, amely valamiféle korai élményedből fakad, észrevétlenül szőheti át a mindennapjaidat. És ez a fajta érzelmi toxicitás – amit tulajdonképpen már észlelni sem tudsz – állandó stresszként hat rád, folyamatosan ugrásra kész állapotban tartja az idegrendszeredet. És bár talán immunissá váltál rá, a tested mégis reagál: a szimpatikus idegrendszer túlterhelése kinél rövidebb, kinél hosszabb idő múltán, testi tünetek formájában nyilvánul meg.
Ezért nem érnek sokan célt egy életmódváltásban pusztán táplálkozással, mozgással vagy étrend-kiegészítőkkel. Nincs mese (és tényleg, meglehet, hogy valóban nem volt mese) az érzelmi toxinokkal is dolgoznod kell, ha valódi gyógyulásra vágysz.
Az önostorozás, a kontrollmánia, a mérgező kapcsolatok újra és újra való megismétlődése mind egy beléd ivódott sérülés tükrei. Vajon elfogadod ezt a működési módodat, vagy szeretnéd megérteni a miérteket?
A traumák feldolgozása sok időt és menet közben teljes biztonságot igényel. Mindannyiunknak megvan a maga tempója, amellyel lerántva a „hagymahéjakat”, lassan közelebb férhet ezekhez a mélyebb rétegekhez. Az első lépés az, hogy felismerd a problémát: már az is hatalmas előrelépés, ha rálátsz és elkezdesz dolgozni vele.
Milyen módon tudsz dolgozni a mentális toxinjaiddal?
Például
• légzéstechnikákkal,
• homeopátiával,
• Bach-virágterápiával,
• EFT-vel,
• irányított meditációval,
• hálaadással.
És az egyik személyes kedvencem, melyet, ha csak tehetem, a reggeli rutinomba is beépítek: a Havening technika. Ez az érintésen alapuló módszer érzelmi biztonságot teremt, és segít lekapcsolni a harcolj vagy fuss üzemmódról.
Minden lépés, amit teszel, számít. Ne hasonlítsd, kérlek, magad másokhoz; mindenki útja egyedi. A legfontosabb, hogy szeretettel és türelemmel fordulj önmagad felé és képessé válj biztonságban felnövekedni.