Koncentrációs- és figyelemzavarok, feledékenység, szétszórtság, feszültség, mentális fáradtság – ismerős problémák? Johann Hari, skót szerző és újságíró, a Tönkretett figyelem című könyvében igyekszik a mélyére ásni azoknak a háttérben húzódó okoknak, melyek mindannyiunk életére hatással vannak.

Te vajon tudod, hogy a manapság olyan divatos multitasking valójában a koncentrációd és benned megbújó kreativitás legnagyobb ellensége?

Bármennyire is próbálsz egyszerre több dolgot csinálni, az agyad nem képes két vagy több feladatra egyformán fókuszálni. A fókuszod folyamatos váltogatása pedig nem csak időveszteséget jelent és a hatékonyságodat rontja, hanem már középtávon is komoly kognitív megterhelést jelent számodra.

És ahhoz mit szólsz, hogy az átlagos éjszakai alvásidő jelentősen lerövidült a modern életvitel és a mindennapjainkból egyre nagyobb szeletet kiharapó online tér hatására?

Az utóbbi évtizedekben drámai módon csökkent a gyermekek alvásideje is: 80 év alatt közel másfél órával kevesebb időt töltenek pihenéssel.

A tendencia ugyan már jóval korábban elkezdődött, de az utóbbi évtized látványosan felgyorsította a folyamatot. Ez a krónikus alváshiány pedig súlyos következményekkel járhat: a figyelemzavarok, tanulási és viselkedési problémák szorosan összekapcsolódnak a kialvatlansággal, és egyre több embert érintenek. Gondolj csak bele: ugyan hány ember mondhatja el ma azt, hogy nincs az ismeretségi körében tanulási, viselkedési zavarral, ADHD-val küzdő gyerek vagy felnőtt?

A közösségi média pedig elhitette velünk, hogy percek alatt megérthetjük és értelmezhetjük a minket körülvevő világ egészét, miközben észre sem vesszük, hogy sokan a gyors visszajelzések nyújtotta megerősítések rabjaivá váltunk.

Az azonnali megerősítések hajszolása immáron generációk számára gyakorlatilag az egyetlen valódi értékmérővé vált.

Hari mélyreható elemzése rávilágít, hogy a netfüggőség és az online világ manipulációi milyen mértékben alakítják át az agyunkat és a figyelmünket. A könyvben a szerző szakértői interjúk és kutatások segítségével mutatja be, hogy a modern életvitel – a stressz, a mozgáshiány, a természettől való eltávolodás – hogyan járul hozzá a figyelmi zavarok és a hiperaktivitás növekedéséhez.

És mi a megoldás?

Bár Hari pár jól hangzó módszert felvonultat, alapvetően vajmi kevesen engedhetik meg a magunknak a világból való átmeneti vagy teljes kivonulás luxusát, mint a gyökeres változtatás felszabadító eszközét. A szerző azonban szerencsére néhány praktikus, a mindennapokba is beépíthető módszert is kínál számunkra, ám felhívja a figyelmet arra, hogy a valódi eredmények érdekében mindenképpen szükségünk van van nem csupán egyéni, de társadalmi szintű változtatásra is – beletörődés és az árral való, tömeges sodródás helyett.

Johann Hari Tönkretett figyelem című könyve olyan tükröt tart elénk, amelybe mindannyiunknak őszintén kell tudnia belenézni – még ha sokszor nem is könnyű ezt megtenni. Ám minél előbb szembenézünk a lehetséges problémáinkkal, annál nagyobb eséllyel találhatjuk meg újra elveszett figyelmünket és kreatív energiáinkat.