A felszívódási zavarok hátterében általában a lyukas bél szindróma áll, vagyis a bél kóros permeabilitása (áteresztőképessége). Ezen hangzatos kifejezések mindegyike a vékonybél sejtkapcsoló struktúrájának károsodását jelenti.
Ha hézagos a kapcsolódás, illetve károsodtak a bélfal kefeszegélyének bolyhocskái, akkor olyan, nem oda való anyagok (emésztetlen fehérjerészecskék, toxinok, baktériumok, vírusok) kerülnek a véráramodba, amelyek megzavarják az immunrendszered működését. Ez krónikus gyulladásokhoz, a folyamat végén pedig autoimmun megbetegedésekhez vezethet. Mielőtt azonban eldobnál kaszát-kapát: megnyugtató, hogy bár az áteresztő bél minden esetben okoz tüneteket, azok nem mindig vezetnek autoimmunitáshoz.
A bélfal kóros áteresztésének számos oka lehet. Ide sorolandók az ételérzékenységek, allergiák – melyek az esetek többségében nem csak okai, de következményei is a folyamatnak -, a gyenge gyomorműködés vagy a nem megfelelő emésztőenzim termelődés. A parazitafertőzések, illetve a vércukor hullámvasút is szerepet játszhat és az ételekkel bevitt, természetes toxinok (antitápanyagok), adalékanyagok, illetve a környezeti toxinok is bőven sárosak ebben a folyamatban. Azt se feledd, hogy jelentős hatással bír a bélrendszer eállapotára a stressz is. Az ilyenkor fellépő túlzott kortizoltermelődés a gluténfogyasztás hatására kiválasztott zonulinhoz hasonló módon fogja roncsolni a sejtkapcsoló struktúrát.
Itt érdemes is egy pillanatra megállnunk és elgondolkozni azon, hogy napjainkban a bélrendszeri problémák okaként szinte mindenki a búzagluténre mutogat. Pedig a krónikus stressz legalább akkora galádságokat képes odabent, a vékonybélben elkövetni, dacára a glutén- és toxinmentes étkezésnek.
A szervezetben pedig mindezek hatására számos, a bélrendszertől meglehetősen távol lévő következmények és tünetek léphetnek fel. Így például:
- bélrendszeri funkciózavarok: gyomorégések, puffadás, görcsök, gyakori gázképződés, hasmenés vagy szélrekedés, és akár olyan gombás fertőzések is , mint a Candida.
- különféle bőrproblémák lehetnek összefüggésben ezekkel a gyulladásos állapotokkal: a pszoriazis, az ekcéma, az aknés bőr, a pattanások, a száraz bőr és a viszketések is alapos gyanúra adnak okot.
- a sokakat érintő ízületi problémák, krónikus fájdalmak, gyulladások, migrénes fejfájás
- előfordulhat pajzsmirigy érintettség, alul- (Hashimoto), vagy túlműködés (Graves) és pajzsmirigyrezisztencia
- a nyálkahártya problémák, amelyek a szervezet egészét érintik. Ide sorolhatóak az ételérzékenységek, az arcüreggyulladások, vagy a gyakori megfázásos megbetegedések is.
- a különféle kognitív panaszok, a depresszió, a viselkedési zavarok, az egyre gyakoribb tanulási problémák (ADD, ADHD), Alzheimer
- végezetül pedig a HPA-tengely érintettség, ami krónikus fáradtságban, gyengeségérzésben nyilvánulhat meg.
Mindezek a gyulladásos folyamatok, felszívódási zavarok, illetve autoimmun állapotok egy állandóan alacsony lángon égő tűzhöz hasonló, belső stresszállapotot hoznak létre benned, melyek krónikus biokémiai stresszt, a folyamat végén pedig akár az egész szervezetre kiterjedő, krónikus stresszfolyamot eredményeznek.
Mi az, amit megtehetsz, hogy ezt a forró lávaként tovagyűrűző folyamatot megállítsd, illetve visszafordítsd?
A válaszban, remélem, most már nincs számodra semmi meglepő. A gyógyuláshoz és regenerálódáshoz azokat az életmódpilléreket érdemes követned, melyekről már sokat beszéltem neked a Napi Csandimentor posztokban is.
Melyek ezek?
- A valódi, feldolgozásmentes ételek fogyasztása,
- Az emésztéstámogatás stratégiái a nyugodt, kiegyensúlyozott étkezésektől kezdve az étkezések előtt fogyasztott keserű, illetve savanyú levekig,
- Az alvásod rendezése és a cirkadiánritmusod támogatása mind étrendi, mind stresszkezelési oldalról,
- A mentális toxinok – negatív gondolatok, érzelmi terhek, ártalmas gyerekkori élmények – felismerése és oldása
- A célzott, személyre szabott mikrotápanyag bevitel,
- Illetve a rendszeres, személyre szabott, funkcionális testmozgás
Mindezeknek a tudatos, hosszútávú alkalmazása fogja elhozni számodra a változást.
Egyedül meglehetősen nehéz a zőrzavaros információtengerben elindulni. Ha neked is segítségre és mentortámogatásra van szükséged a változtatáshoz, illetve szeretnéd felmérni jelenlegi állapotodat, nézd meg oknyozó, iletve mentortámogatási csomagjaimat és jelentkezz személyes konzultációmra.