A magnézium elengedhetetlen a sejtjeid energiatermeléséhez, legalább 600 különböző enzim co-faktora, nem csupán a fehérje- és DNS-szintézishez szükséges, de többek között szabályozza a véráramlást is.
Kevéssé ismert tény, hogy egy nehézfémmel terhelt szervezet szinte mindig magnéziumhiányban is szenved. Ennek az az oka, hogy bizonyos nehézfémek, mint a higany, ólom vagy alumínium, szabadfogású tülekedést rendeznek a magnézium-ionokkal a szervezetedben a sejten belüli szabad helyekért.
Képzeld el, hogy az összes, sejtjeiden belüli pozitív ionok 90%-át a magnézium-ionok adják. Ha ezek hiányoznak, akkor a negatív töltés túlsúlyba kerül. Márpedig a szervezeted ezt– amúgy bölcsen – igyekszik minden áron megakadályozni, azonnal betöltendő állást kínálva pozitív töltésű ionok számára, határozatlan időre. Ördögi kör ez: mert minél több magnéziumion hiányzik a szervezetedből, annál több nehézfém kerül benne megkötésre. Miután pedig már sajnos a legtöbb helyen a talaj is magnéziumhiányos a savas esők által történő kimosódás és az ipari szennyezés következtében, az élő, természeti környezetünkben is csak úgy hemzsegnek a különféle nehézfémek.
Nem véletlen, hogy a szervezeted által feladott hirdetésekre jobb híján olyan „nehézfiúk” verődnek össze, mint a higany, az alumínium vagy ólom. Nincs mese, a pozitív ionok seregében nem lehetnek betöltetlen helyek.
Ennek persze látható is az eredménye. Kutatások szerint az olyan civilizációs betegségek, mint a cukorbetegség, az IR, a Hashimoto, az autizmus, az ADHD, a demencia és a depresszív állapotok is összefüggésbe hozhatók (egyéb hozzájáruló faktorok mellett) a magnéziumhiánnyal, illetve a nehézfém-terheléssel.
A magnéziumhiány okai közé tartozik a nyugati típusú étrend, az alkoholfogyasztás, a fitinsavat tartalmazó gabonák (pl. teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek) túlzott és előkészítés nélküli fogyasztása, egyes gyógyszerek, például a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek, vízhajtók használata, valamint a zöldleveles növények, diófélék, magvak bevitelének hiánya.
A magnéziumhiány jelei közül vannak közismertek, mint például az izommerevség, az izomgörcsök, illetve a remegések. Lehetnek azonban olyan tünetek is, amelyeket nem feltétlen hozunk összefüggésbe ezzel a hiányállapottal.
Melyek ezek?
- az alacsony energiaszint
- a depresszió, szorongás
- az asztma, alvási nehézségek
- a székrekedés
- a migrén, fejfájás, PMS vagy menstruációs fájdalmak
- a krónikus fáradtság szindróma és fibromyalgia
- a metabolikus szindróma, az IR és cukorbetegség
- a magas vérnyomás
- a szív- és érrendszeri tünetek
- a túlsúly vagy
- a csontritkulás
Krónikus állapotok, igaz? Ökölszabályként azt mondanám, hogy mivel a magnéziumhiány népbetegség, pótlására valamennyiünknek szüksége van. A már tünetekkel jelentkező állapotok esetében a táplálkozással bevitt magnéziumforrások mellett szükséged lehet még napi 400-500 mg magnéziumpótlásra is, optimálisan felszívódó kelát formában (pl. glicinát, malát).
A magnézium felszívódása persze több tényezőtől is függ, fontos mellette a kiegyensúlyozott ásványi anyag bevitel is. A túlzott kalciumfogyasztás például gátolhatja a hasznosulását, míg a D-vitamin és a K2-vitamin segíthetik az optimális egyensúlyt a kalcium és a magnézium között. Támogathatod megfelelő mennyiségű B6-vitaminnal is, amely közvetlenül segíti annak beépülését a szervezetben. Az emésztéstámogatás stratégiái közül az almaecet vagy citromlé fogyasztása étkezés előtt szintén javíthatja a magnézium hasznosulását. A napi étrended tartalmazzon rendszeresen olyan magnéziumforrásokat, mint a zöldlevelesek, az előkészített olajos magvak, halak, előkészített hüvelyesek vagy zsírforrásként az avokádó. Ezek természetes módon segíthetnek fenntartani a megfelelő magnéziumszintet.
A bélrendszered általános állapota is kiemelt szerepet játszik a magnézium felszívódásában. A prebiotikus és probiotikus ételek, fermentáltak fogyasztásával jelentősen támogathatod a mikrobiomodat, ezzel pedig többek között a magnézium felszívódását is javítani fogod.
Jó hír, hogy a magnézium szerencsére külsőleg is remekül pótolható, például bőrön keresztül alkalmazott magnéziumolajjal, Epsom-sós fürdővel vagy Ősi magnézium fürdősóval.
A magnézium kiürülése stresszes helyzetekben kifejezetten fokozott. Ennek az az oka, hogy a szervezet rengeteg magnéziumot igényel a stresszhormonok, például a kortizol szabályozására. A rendszeres stresszkezelésre nagy szükséged van tehát a magnéziumszinted fenntartásához, hiszen ha csak töltöd, töltöd a szervezetedbe kívülről a magnéziumot, ám az kézen-közön elvész, hosszú távon nem sokra mész vele.
Látható, hogy magnézium nem csupán egy ásványi anyag a sok közül: pótlása kulcsfontosságú mind a mentális, mind a fizikai egészséged megőrzése szempontjából.