Az étrended is jelentős hatással van a hormonjaidra, mivel az étel, amit elfogyasztasz, közvetlenül tudja befolyásolni a szervezeted biokémiai folyamatait. Mert az vagy, amit megeszel. Ismerős? A magas zsírtartalmú és alacsony rosttartalmú étkezés hozzájárulhat az ösztrogén dominanciához, mivel a zsírsejtek ösztrogént termelnek. A három fontos makrotápanyag közül a fehérjékben található aminosavak alapvető építőkövei a hormonoknak. Az egészséges zsírok, különösen az omega-3 és omega-6 zsírsavak, szintén elengedhetetlenek a megfelelő hormontermeléshez. A koleszterin, amelyet a zsírban gazdag ételek biztosítanak, és amit sokszor esküdt ellenségnek kiáltanak ki, pompás előanyagként szolgál az olyan szteroid hormonok számára, mint például az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron. A szénhidrátok befolyásolják az inzulinhormon szintjét, a rostban gazdag étrend pedig segíti az ösztrogén lebontását és kiválasztását.
Aztán ott vannak az optimális esetben táplálkozással bevitt vitaminok és ásványi anyagok is. A D-vitamin például hormonként is működik. A B-vitaminok közreműködnek különböző neurotranszmitterek (ingerületátvivők) szintézisében, ezek pedig szabályozzák a hangulatodat és az energiaszintedet. A magnézium számos olyan enzim működéséhez szükséges, amely a hormontermeléshez és -szabályozáshoz szükséges.
Ha te rendszerint magas cukortartalmú ételeket fogyasztasz az jelentősen megnöveli az inzulin és a kortizolszintedet. Az inzulinrezisztencia kialakulása aztán később hozzájárulhat a PCOS (policisztás ovárium szindróma) és más hormonális problémák kialakulásához is.
Bizonyos növények, mint például a szója és a lenmag fitoösztrogéneket tartalmaznak, ezek pedig utánozhatják az ösztrogén hatásait a szervezetben. Ha már fennáll nálad az ösztrogéndominancia állapota, érdemes kerülnöd őket, legalábbis a probléma rendezéséig.
Környezeti toxinok
A harmadik tényező, ami a túlságosan könnyűvé tett mindennapok ára: olyan vegyi anyagok, mint például a műanyagokban található biszfenol-A (BPA), fitoösztrogének, valamint a növényvédő szerek, melyek utánozhatják az ösztrogén hatásait a szervezetben. Ezt a legnehezebb tökéletesen kiküszöbölnöd, hiszen, ha nem egy lakatlan szigeten élsz, gyakorlatilag körbe vagy véve velük. Lehetőségeidhez mérten azért mégsem hiábavaló megtenned mindent, amit tudsz.
Milyen természetes módszerekkel tudod megállítani, illetve visszafordítani az ösztrogén dominanciát?
Az ösztrogéntermelés megtámogatása minden esetben étrendi és életmódbeli újrakalibrálással történik. Annyiszor hallottál már róla, gondolom, unalomig ismert számodra, de sajnálatos módon nem mondhatok mást, mint ami az eddigiekből is következik:
- A stresszkezelés elengedhetetlen. Sajátíts el és alkalmazz olyan stresszkezelési technikákat, mint például a meditáció, a jóga, a rendszeres testmozgás és a légzés. Igyekezz napjában többször is, legalább néhány percre, a paraszimpatikus idegrendszeri ágba kormányozni magad, ahol a gyógyulás, a pihenj és eméssz állapotában vagy. Különösen igaz ez az étkezéseid idejére.
- Az alvásrendezéseddel kapcsolatban is bevezethetsz számos új szokást a pizsiriadótól kezdve a sötétedés utáni kék fények kerüléséig. Erre számos ötletet találsz az ingyenesen letölthető ebookomban, amit a poszt melletti oldalsávban is megtalálsz.
- A bélrendszeri funkciók megtámogatásával és az étkezésed rendezésével is lehetnek tennivalóid. Fogyassz lehetőség szerint minél több rostban gazdag zöldséget és gyümölcsöt, kerüld a feldolgozott élelmiszereket és a magas zsírtartalmú ételeket. Az antioxidánsokban gazdag étrend segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában. Csökkentsd a hozzáadott cukrok és az olyan, finomított szénhidrátok bevitelét, mint a fehér kenyér, a tészták és az üres kalóriákat tartalmazó péksütemények. Tartalmazzon az étrended egészséges zsírokat: avokádót, olívaolajat, dióféléket és magvakat, valamint halakat is. A magas fehérjetartalmú ételek szintén minden étkezésnél szerepeljenek a tányérodon: ezek lehetnek biztonságos forrásból származó húsok, halak, tojás, (amennyiben tolerálod őket) fermentált tejtermékek, vagy megfelelően előkészített hüvelyesek.
- Toxinmentesítés. A környezeti toxinok – mint például a fitoösztrogének vagy a permetmaradványok – kitisztításával is sokat tehetsz a hormonális egyensúlyodért. Igyekezz kerülni a műanyagokat a főzés és a tárolás folyamán is, lehetőleg üvegpalackból, vagy üvegpohárból igyál eldobható műanyagpalack helyett, a kozmetikumok, tisztítószerek terén pedig helyezd a hangsúlyt a természetes, bio megoldásokra.
- Mivel a máj fontos szerepet játszik az ösztrogénlebontásban, a méregtelenítés megtámogatására fogyassz minél több (sötét)zöld leveles zöldséget, citrusféléket, bogyósokat és természetesen ne feledkezz meg a szükséges hidratálásról sem.
- Mindezen étrendi-életmódbeli pillérek alkalmazása után lehet majd étrendi vagy külső progeszteron/ösztrogénpótlásról, illetve olyan allopátiás megoldásokról beszélni, mint a progeszteronkrém.
Láthatod, hogy az ösztrogén dominancia igen komplex probléma, így a megoldásokat is egyénre kell szabni. A hormonális egyensúlyod helyreállítása érdekében fontos a holisztikus megközelítés, amely magában foglalja mindazokat az életmódpilléreket, melynek mentén Funkcionális Életmódmentorként támogatni tudlak téged a változtatásban.