Alkalmi mentorbejegyzések

Mostanában egyre többeket érintő, krónikus probléma az ösztrogén dominancia. Mikor érdemes gyanakodnod arra, hogy nálad is ez a helyzet állhat fenn? Például, ha puffadással, hasi görcsökkel, fogyási képtelenséggel, PMS-sel, depresszióval küzdesz, vagy esetleg már cisztákat, endometriózist diagnosztizáltak nálad. Sok esetben a mindezzel kéz a kézben járó alacsony progeszteronszint tünetei közé tartozhat még az álmatlanság, az éjszakai ébredés, a hangulatingadozások, vagy  a hőhullámok.

 

Ösztrogén dominancia, ösztrogén, progeszteron

Az ösztrogén dominancia kifejezés azt jelenti, hogy az ösztrogén hormonod szintje aránytalanul magas a progeszteronszintedhez képest a szervezetedben. Az ösztrogén és a progeszteron olyan, női, nemi hormonok, amelyek fontos szerepet játszanak a menstruációs ciklusod szabályozásában, a terhesség fenntartásában és egyéb, női testi funkciókban. Az ösztrogénszinted viszi el a balhét a másodlagos nemi jellegeid kialakulásáért, például a melleid növekedéséért, míg a progeszteron a méhnyálkahártya előkészítésében és fenntartásában profi. Egyensúlyhiányuk azonban igen rázós tünetet okozhat. Három fontos tényező vezethet ösztrogéndominanciához, melyek közül az első…

 

A stressz

A  krónikus stressz növeli a kortizol hormonod szintjét, ami elvonhatja az alapanyagokat a progeszterontermeléstől, így okozva ösztrogéndominanciát. Tartós stresszt sok minden okozhat: túledzés, mozgáshiány, krónikus fájdalmak, bélrendszeri egyensúlytalanság, illetve a cirkadiánritmusod eltolódása is. A krónikus stressz közben aktiválja a HPA (hipotalamusz-agyalapi mirigy-mellékvese) tengelyedet, ami tovább növeli a kortizolszintet a véredben. Ez a bónuszkortizol elhalássza az alapanyagokat más hormonok, például a progeszteron termelésétől, ami végül az ösztrogéndominancia kialakulásához vezethet. Hosszú távon kimerül a mellékveséd is, ami befolyásolja más hormonok, például a DHEA (felépítő hormon) szintjét is.

A DHEA amúgy igencsak nagykutya ebben a buliban, számos, kiemelten fontos élettani folyamatod működéséhez szükséges, nélküle igencsak nehezen fogsz átkaristolni az életen. Ő a szervezetedben a legnagyobb mennyiségben keringő szteroid, ami egyben más szteroidok előanyaga is.

A DHEA többek között

  • megfelelő fizikai és pszichés állapotot biztosít számodra
  • fenntartja a libidódat és a csontsűrűséget
  • csökkenti a zsírszöveteket és növeli a bőröd rugalmasságát
  • fenntartja az egészséges immunrendszeredet,
  • csökkenti a szív és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét

A szervezeted persze, még akkor is, ha folyamatos, krónikusan stresszes állapotban tartod, egy darabig igyekszik korrigálni, és DHEA-t termel, ezt egyensúlyozandó. Hosszú távon azonban, ha folyamatos fizikai, biokémiai vagy mentális stressznek vagy kitéve, az addig jól működő kortizol-DHEA arány felborul. Ez pedig már az összes többi hormonodra is hatással lesz.

Máris magyarázom, miképpen történik mindez: A DHEA előanyaga a pregnenolon. Ha folyamatos a kortizoltermelődés, az elvonja ezt a bizonyos pregnenolont a progeszteronon keresztül, így az ösztrogénhez sem jut elegendő alapanyag (ettől azonban még fennállhat ösztrogéndominanciás állapot, hiszen az a progeszteron-ösztrogén arányból fakad). A folyamat végén pedig már alacsony lesz a DHEA, az ösztrogén és a progeszteron is. Matt.

Amennyiben tehát alacsony a DHEA szinted, az mindenképpen a krónikus stressz (és ezzel együtt járó) kortizoltermelés következménye. A mindennek hátterében álló HPA funkciózavarok pedig egyúttal a bélrendszeri diszbiózis melegágyát is jelentik. A bél mikrobiom egyensúlyának felborulása is hozzájárulhat az ösztrogéndominancia kialakulásához, amely növeli bizonyos hormonérzékeny betegségek kockázatát.

És ezzel el is érkeztünk a következő tényezőhöz, amiről a következő részben olvashatsz.

A folytatásban: Az ösztrogén dominancia és az étrend