A mozgáshiány korántsem csak a testsúlykontrollról, vagy az el nem égetett kalóriákról szól. Többek között anyagcserezavarokat, enzimhiányt, a szív- és érrendszeri betegségek növekedését, valamint a csont- és az izomrendszer leépülését is eredményezheti hosszú távon. Ha belegondolsz, gyakorlatilag épp olyan káros az egészségedre, mint a dohányzás, csak a kanapéhuszárkodásnak nincs papírdoboza, amit riasztó képekkel és feliratokkal látnának el. A jó hír ugyanakkor az, hogy már csupán naponta néhány perc testmozgással, vagy egy könnyű sétával is apránként be tudod vezetni a fizikai aktivitást a mindennapjaidba.
Ha krónikus állapotokban vagy érintett, különösen fontos számodra a fokozatosság. Néhány dolgot azonban ilyenkor is megtehetsz, különösen, ha rendszerint ülőmunkát végzel:
- Mozogj mindig csak egy kicsivel többet minden nap, anélkül, hogy edzenél! Játssz a kutyával vagy a gyerekeiddel, gyalogolj egy megállót! Lift helyett válaszd időnként a lépcsőt!
- Fokozatosan szoktathatod magad egy magasított munkaállomáshoz, ahol állva dolgozhatsz.
- Beszerezhetsz egy ülőlabdát.
- Állj egy kicsit többet, ahelyett hogy egész nap csak ülnél! Állítsd be a telefonodat, hogy figyelmeztessen és 40-50 percenként állj fel a gép elől! Jól fog esni ilyenkor egy kis nyújtás, átmozgatás.
- Emeld az aktivitásodat, de ne ess mindjárt túlzásba: van, akinek napi 5-10 perc is elég lehet kezdetben. A jóga, a Thai-chi, a Chi-kung, a Pilates, a játék, a tánc, a gyaloglás vagy az úszás mind-mind remek módja a fizikai aktivitásod növelésének. Te melyiket választod?