Most, hogy túlélted az előző, maratoni posztomat, ideje egy másik csoportosításról beszélnünk, amelyek mentén át tudod tekinteni a céljaidat. Ezúttal a különböző életterületeidet vizsgáljuk meg.
Nos, ha még mindig előtted van a füzeted, vedd számba, mit szeretnél elérni a személyes fejlődésed terén. Milyen rögzült szokásaidat kellene megváltoztatnod, vagy milyen újakat kellene bevezetned ahhoz, hogy az önfejlesztéssel és tanulással kapcsolatos énképed megváltozzon?
Ne gondolj hatalmas lépésekre, kezdd itt is kicsiben. Ha naponta csupán 10 percet szánsz tanulásra vagy önfejlesztésre, az hetente több, mint egy órát jelent. Mit gondolsz, reggelenként meg tudnád ezt oldani? Mondjuk a facebook átpörgetése helyett… Akár hiszed, akár nem, ez annyit jelent, mintha minden évben egy teljes hetet szánnál arra, hogy napi 8 órában képezd magad egy bizonyos témában, vagy részt vennél évente egy egyhetes önfejlesztő kurzuson. Persze nem ragaszkodok én a reggelekhez, gondold át, hova tudnád beiktatni ezt a napi 10 percet…
Tudtad, hogy a kutatások szerint idővel annak az öt embernek az átlagává válsz, akikkel a legtöbb időt töltöd? A személyes fejlődésedet, az életminőségedet, az egészségedet, a munkádat, és az anyagi helyzetedet is ez befolyásolja. Javaslom, hogy tudatosan válaszd meg, kikkel ápolsz rendszeres kapcsolatot. Az energiavámpírokat pedig ideje magad mögött hagynod. Érdemes átgondolnod és felírnod azt is, mi az az optimális idő, amit naponta vagy akár hetente a baráti és családi kapcsolataid ápolására kellene szánnod. Nem akarok pánikot kelteni, de igencsak úgy fest, hogy az életed számos területének alakulása ezen (is) múlik.
A következő életterület – nem túl meglepő módon – az egészséged. Ha eddig nem szántál időt az egészségfejlesztésedre, itt is kezdheted napi 10 perccel. Egyik nap egy kellemes relaxáció, esetleg a heti étrended átgondolása, egy egészségfejlesztéssel foglalkozó podcast meghallgatása, vagy extra nyújtás, lazítás.Tervezd meg, mi az, amivel naponta egy kicsivel többet tehetsz önmagadért.
Bár a legvégére maradt, a pénzügyeid rendbetétele rendkívül sok mindent meghatároz. Ha hónapról hónapra adósságban vergődsz, az olyan komoly stresszben tarthat, amit nehezen tudsz alvással vagy étkezéssel ellensúlyozni, igy az egészségedet is alááshatja. Nem vagyok pénzügyi szakember, csupán életmód mentor, így kizárólag a saját tapasztalatomról tudok beszélni. Három dolog nyújtott nekem ezügyben, még hosszú évekkel ezelőtt, óriási segítséget. Szeretettel osztom meg veled, bízva abban, hogy neked is hasznodra válik.
- Az első lépés a szembenézés volt az aktuális helyzetemmel. Tetszik vagy nem tetszik, ezt itt is meg kell tenni, ahogy az élet bármely egyéb területén. Ér sírni, ér kiakadni, csak ebben a helyzetben maradni nem ér. Ez csak egy pillanatnyi állapot, ami megváltoztatható.
- A második lépés a bevételeim és kiadásaim rendszeres, napi szintű vezetése volt. Bátorság, nem fog fájni. Így utólag visszatekintve, ez csak elszánás és egy Excel tábla (vagy egy füzet) kérdése. Persze azért ez nem csiribú-csiribá, időbe telik, mire beérik a folyamat. Én sem hamarkodtam el, na.
- A harmadik lépés a rendszeres adományozás (leánykori nevén a tized) volt. Ez volt az a pont, ahol gyökeresen megváltozott körülöttem minden. Pedig, és ezt túlzás nélkül mondom, akkoriban, ha végignéztem a lehetőségeimet, úgy tűnt, hogy nem volt miből. Aztán, ahogy mély lélegzetet vettem és határtalan bizalommal fejest ugrottam ebbe, a forrás mindig észrevétlenül megkerült, ráadásul többszörösen.
Mára ennyi volt, ám még korántsem értünk a végére. A soron következő bejegyzésben arról beszélünk, hogyan állítsd fel a prioritásaidat, hogy mindazt, amit ma átnéztél, sikeresen meg is valósítsd. Addig is gondold át, mi az a területe az életednek, ami számodra a legfontosabb.