Napi Csandimentor
Hétköznapi gondolatok, inspirációk, dünnyögések
[tcb_pagination_current_page] / [tcb_pagination_total_pages]
A gluténtartalmú ételek fogyasztásakor a szervezetedben azonnal egy zonulin nevű hormon szabadul fel, hogy a glutén ragasztóanyagát sebtiben feloldja.
A pasztörizált, UHT tejek és feldolgozott tejtermékek fogyasztása kétségkívül egyszerűbbé tudja tenni a bevásárlásodat, az otthoni tárolásról nem is beszélve. Azonban ennek súlyos ára van.
Ahogy tegnap már említettem, a bélrendszered egészségét, vagyis a mikrobiomodat számos tényező károsíthatja. Ma a cukorról, a vízről és a különféle gyógyszerekről, fájdalomcsillapítókról szeretnék neked egy kicsit mesélni.
Az első lépést már megtettétek a változás felé. No, de lássuk, mitől is lehetnek ezek a sokakat terhelő, úgynevezett krónikus gyulladások?
Tavaly nyáron, frissen végezett funkcionális életmód mentorként, hatalmas elánnal fogtam a munkába.
Fogyassz több zöldséget! Például színeseket, kéneseket, friss vagy szárított, őrölt zöldleveleseket.
Hosszú évek, évtizedek káros étrendi és életmódbeli szokásainak előbb-utóbb sajnos látható és érezhető következményei lesznek. Ha ezzel még nem szembesültél idáig, akkor is érdemes a szokásváltoztatások mezejére lépned ahhoz, hogy erre ne is kerüljön sor a későbbiekben sem. A tünetekkel szembesülők nagy része azonban szinte reflexszerűen nyúl ilyenkor különféle kapszulák, gyógyhatású készítmények után. Elég csak
Már sokszor írtam a stresszről, ám a pénteki történések kapcsán – nevezetesen amiatt, hogy több körrel is törlésre került a posztom, ez ismét előtérbe került nálam.
Lehet, hogy már hozzászoktál az állandó fáradtsághoz, emésztési gondokhoz vagy azokhoz a rejtélyes fájdalmakhoz, amiket inkább a korral vagy a mindennapok rohanásával magyarázol.
Reggeli gondolat-ébresztő: A szokásaidat először ki kell alakítanod. Csak utána fogsz majd tudni változtatni rajtuk.
[tcb_pagination_current_page] / [tcb_pagination_total_pages]
[tcb_pagination_current_page] / [tcb_pagination_total_pages]