2024. augusztus 2.

Azt már tudod, hogy a vércukorszinted szabályozatlansága nyomán könnyen felborulhat a hormonegyensúlyod, ami egy sor egyéb egészségügyi problémának fog megágyazni.

Általában a magas vércukorszint kiegyensúlyozására találod a neten a legtöbb tanácsot, lévén, ez az állapot igen sok, krónikus betegség gyökerében megtalálható. A szabályozatlanság azonban a vércukorszinted hullámzását jelenti, így az alacsony vércukorszint is problémát jelez. Mit tehetsz, ha történetesen a spektrumnak ezen a végén vagy és az esetek többségében kifejezetten alacsony a vércukorszinted?

Ilyenkor a következő stratégiákkal tudod rendezni a vércukorháztartásodat:

  • Átmenetileg a 2-3 óránkénti, kiegyensúlyozott étkezéseket javaslom számodra, addig, ameddig a vércukorszintedet nem sikerül stabilizálni. Természetesen nem kell minden alkalommal teleenned magad: néhány falattal bőven át fogod tudni hidalni a főétkezések közti időszakot. Nem mindegy, hogy ilyenkor mit eszel. A gyorsan felszívódó, jóféle szénhidrátok, biztonságos keményítők mellé minden esetben választanod kell egyéni szükségleteidnek megfelelő fehérje- és zsírforrást is, így lassítva a szénhidrát felszívódását.
  • Az alvásrendezéseddel is lehetnek teendőid. Egy kevés esti nasi – de tényleg csak pár falat – fog segíteni, hogy átaludd az éjszakát, miközben a szervezeted a gyógyulásra koncentrál. Nem hiányzik ilyenkor, hogy vércukorszinted leesése nyomán megemelkedő kortizol fújjon neked riadót.
  • A HPA-tengelyedet ezen kívül rendszeres testmozgással, az alvástámogatással és természetesen a stresszkezeléseddel is meg tudod támogatni.
  • Felkelés után fél órával, de legkésőbb egy órán belül mindig fogyaszd el fehérjedús, tápanyagokban gazdag, reggelidet. Mitől lesz az a reggeli fehérjedús? Mindig legyen a tányérodon legalább egy tenyérnyi növényi vagy állati fehérjeforrás és igyekezz a hozzá párosított zöldségfélékből, amennyit csak tudsz, nyersen elfogyasztani. Ehetsz belsőségeket, húsféléket, halat, tengeri herkentyűt, tojást is ilyenkor. Ha vegán vagy, figyelj arra, hogy hüvelyeseket ÉS gluténmentes gabonákat, illetve álgabonákat is fogyassz, hogy az aminosavak minél szélesebb spektrumát sikerüljön magadhoz venned.
  • A hidratálás idejére is ügyelj. Ahogy az étkezéseknél, itt sem mindegy, mit küldesz le a „csövön”.
  • Ha a mikrobiomodban eluralkodott a patogén flóra és különféle vírusok, baktériumok, esetleg gombás fertőzések rúgták be nálad az ajtót, a bélflórád körültekintő kiegészítő támogatására is szükség lesz. Az étrendi probiotikumok (fermentáltak) és prebiotikumok (keményítők és fermentálódó rostok) mellett nem csupán emésztéstámogatásra, de a patogén flórából álló, úgynevezett biofilmek oldására, felszámolására, méregtelenítés támogatásra is sort kell keríteni.

Ha mindezen folyamat során szakértői, illetve online mentori támogatásra lenne szükséged, megtalálsz.