Majdnem. Kalciumbevitel kommersz, ipari, pasztörizált tejből?
Hát, nem igazán javaslom…
…mert különösen azoknál, akik laktóz intoleranciában vagy tejfehérje-allergiában szenvednek, illetve bélrendszeri diszbiózissal küzdenek, serkenti a váladékképződést, súlyosbítja a nyákképződést, és irritálja a bélflórát is. Lemondani persze sokszor nem könnyű róla, aminek az a magyarázata, hogy a tejben található Béta-kazomorfin 7 peptin komoly függőséget okoz egyeseknél azáltal, hogy az agy ópiátreceptoraihoz kötődik.
Bár a túrót gyakorta ajánlják (főként sportolók), mert annak kiemelkedően magas a kazein – vagyis a tejfehérje -tartalma, ez sajnos koncentráltan még több problémát tud okozni az arra érzékenyeknél.
Persze azért a tejet a funkcionális táplálkozásban nem feltétlen kell minden formában tiltólistára tenni. A hagyományos kultúrák például a nyers tejet fermentálva fogyasztották ez ismertebb nevén az aludtej, (amit pasztőrizált, homogénezett tejből jókora kihívás lenne elkészítened). Az így megerjesztett tejet választották szét tejfehérjére (ebből lett a túró) és a visszamaradt nyers író szolgált alapul a fermentált zöldségek elkészítéséhez. Értékesebbnek is tartották az írót a túrónál.
Apropó: azt tudtad, hogy a kazein nevű tejfehérje a megtévesztésig hasonlít a gluténre? Sok autoimmun betegnél meg is található ez a keresztreakció: ha érzékeny a gluténra, a kazein is problémás számára és vice versa.
Az ipari tej fogyasztása a roncsolódott fehérjeszerkezet, a benne levő antibiotikumok és növekedési hormonok, a takarmányból származó rovarirtó és vegyszermaradványok miatt sem igazán nyerő ötlet. Bár elvileg az antibiotikum-tartalom szabályozás alatt van, a gyakorlat és a tömeges bélrendszeri problémák nem feltétlen ezt erősítik.
A laktóz vagyis a tejcukor azoknál, akiknek a szervezetében nem termelődik a lebontásához szükséges laktázenzim, személyi edzőnek sem utolsó (én például kiválóan tudok tőle szaladni). Persze, ha a rohanás lenne a legnagyobb gond, az még kevéssé lenne kritikus, ám ilyenkor a tej emésztetlenül kerül a bélrendszeredbe, ami remek táptalaj lehet a gyulladások, krónikus fertőzések és a patogén bélflóra elszaporodásának. A bélfalon keresztül aztán a tejfehérje molekulái is vidáman kiözönlenek és szabadon randalíroznak a véredben.
Szóval, ha már megfelelő kalciumforrást keresel, az apróhalakat, a terápiás alaplét, a zöldleveleseket, illetve a brokkolit, és a petrezselymet ajánlom inkább.