Hétköznapi gondolatok, inspirációk, dünnyögések

Folyadékfogyasztás – újra

Azzal most már bizonyára tisztában vagy – még, ha időnként döccenhet is a gyakorlatban –, hogy naponta mennyi vizet (lenne) szükséges meginnod. De vajon miért ne ihatnál közvetlenül étkezések előtt, pláne közben? Hiszen számos diéta szerint a fogyást is remekül segíti az, ha étkezések előtt jól megtöltöd a bendődet vízzel. Ez azonban csak mértékkel igaz.

A vízivás persze segíthet a teltségérzet elérésében, de fontos, hogy ne helyettesítse a szükséges tápanyagokat. Az étkezés előtt kb. 30 perccel elfogyasztott pohár víz bőven segíthet neked a teltségérzet kialakulásában.

A „kevesebbet enni” leginkább a számodra szükséges tápanyagok hiányához, illetve esetlegesen a makrotápanyagok egyensúlytalanságához vezethet, különösen, ha elfogyasztott ételeid minősége nem megfelelő.

A helyzet az, hogy a fogyáshoz nagyon is jól kell tartanod a tested, ellenkező esetben az igyekszik minél többet elraktározni ínségesebb időkre. Akkor pedig ott vagy, ahol a part szakad…

A nehezebb fogyás oka többek között lehet akár hormonális egyensúlytalanság, illetve a makrotápanyagok arányának eltolódása, mozgásszegény életmód, stressz, alváshiány. Hát, szerintem egyik sem úgy hangzik, mint amit étkezés helyetti vízivással tudnál orvosolni.

Képzeld el úgy a szervezetedet, mint egy kivételesen szuper járgányt (merthogy az is), ami folyamatosan használatban van. A bele való, kiváló minőségű benzint vízzel helyettesítve nem csupán nem jutnál el A-ból B-be, de még a betankolt üzemanyag is felhígulna, kevésbé tudná azt a motor hasznosítani.

Ugyanebből az okból kifolyólag evés közben sem praktikus a túlzott folyadékfogyasztás. A gyomorsavad hígabbá válhat, ami bizonyos esetekben negatívan befolyásolja az emésztésedet, pláne, ha az emésztőenzimeid amúgy is támogatásra, pótlásra szorulnak. Persze a mértékletes folyadékfogyasztás segíthet a szilárd ételek emésztésében. Fontos azonban, hogy mindenképpen kerüld a cukros italokat és az alkoholt is étkezés közben. Jut eszembe: a kávé sem oda való…

Na, de mi van akkor a magyar konyhában igen nagy szerepet kapó levesekkel? A levesek, különösen a sűrű krémlevesek, fontos részei lehetnek az étrendednek. Azonban a levesekben lévő folyadék különválasztása speciális emésztési problémák esetén szükséges lehet.

Étkezéskor tehát szedj bőségesen a levesedben lévő zöldségekből, húsokból, belsőségekből, a lével pedig inkább bánj visszafogottan. Később ezeket a leveket akár csészéből is megihatod két étkezés között, amivel biztonságosan tudod növelni a napi folyadékmennyiségedet.



Olvasnál még Napi Csandimentort?

Annyiszor újrakezdtem, átgondoltam, másképp tettem dolgokat, mint korábban. Mivel a folyamatos változásom jogát fenntartom, ma már úgy gondolom, ez így természetes. Mondhatnám ...

Az állhatatosságról

Múlt héten, legalábbis, ami ezt az oldalt illeti, kicsit elhallgattam. Mivel az életemnek nem csak Csandimentor-oldala van, szükségem volt rá. Valószínűleg már ...

Itt vagyok

Nos, mivel az ételfotóknak - korántsem reprezentatív felmérésem szerint - zajosabb sikere van általában, mint az általam megosztott okosságoknak ÉS az elmúlt ...

Mit egyél?

Szerintem időnként igenis érdemes. Neked is nehezedre esik – a különösen évtizedek, vagy akár generációk óta ugyanúgy működő – szokásokaidon, viselkedésmintáidon változtatni? ...

Járt utat a járatlanért?

Utoljára decemberben hoztam könyvajánlót, épp itt volt az ideje. Olvasok én, rendületlen, csak hát mostanában mindig másról (is) akarok írni. Meglehet, hogy ...

Januári könyvajánló

Reggeli gondolat-ébresztő: Belegondoltál már abba, hogy éppen most vagy a legfiatalabb, egész hátralévő életedet tekintve? Mi sem alkalmasabb ennél a pillanatnál, hogy ...

Most van az a pillanat