Olyan ételek, amelyek természetes táplálékkiegészítőként is funkcionálnak a tányérodon. Az egészséges bélműködésed szempontjából nélkülözhetetlenek, azonban, ahogy a kapszulában szedett táplálékkiegészítők szedését, ezeknek a fogyasztását sem kell feltétlen túlzásba vinned.
- Ezek közé a szuperételek közé tartozik például a terápiás csont alaplé, ami természetes zselatint tartalmaz, és a minden autoimmun állapot hátterében meghúzódó kórosan áteresztő belet is gyógyítja. Napi egy bögrényivel kortyolj belőle, ihatod a reggeli kávéd helyett, de a mártásaidat, zöldleveseidet is gazdagíthatod vele. A csont alaplé a kollagéntartalma miatt jótékony hatással bír a bélrendszeredre és az ízületeidre is. A hosszú főzési időt nem érdemes megspórolnod: ezidő alatt a zöldségekből és csontokból kioldódó számos mikrotápanyag gazdagítja majd az alaplevedet.
- Aztán ott vannak az egészséges zsírok. A kókuszzsír, az avokádó, az olíva, a szabadon tartott állatok zsírja… Étkezésenként egy, maximum két ujjnyit használj belőlük nemedtől, fizikai aktivitásodtól, valamint egészségügyi céljaidtól függően. (A zsírok jellemző túlfogyasztása előfordulhat olyankor, amikor paleo elvek szerint a kávéba is zsírt tesz valaki.) A zsírok kiegyensúlyozott aránya rendkívül fontos a szervezeted számára. Az Omega3 és Omega6 zsírsavak megfelelő aránya kulcsfontosságú a szív- és érrendszeri egészséged fenntartásában, ezek az esszenciális zsírsavak ugyanis csökkenthetik a gyulladásos folyamatok kialakulásának kockázatát. Az Omega3 zsírsavakra az agyad és idegrendszered megfelelő működéséhez van szükséged. .
- A nem hőkezelt, bio, fermentált élelmiszerek. A bennük található probiotikumok támogatják és erősítik a bélflórád egészségét. A fermentált zöldségeket otthon te magad is elkészítheted, fogyaszthatod őket autoimmun eliminációban is, maximum napi 1-2 evőkanálnyi mennyiségben. Többet tényleg nem érdemes enned belőlük, a bennük lévő magas tejsavtartalom miatt.
- A belsőségek. A tápanyagsűrűségi piramis tetején helyezkednek el, rendkívül tápanyagdúsak, és gazdagok olyan fontos tápanyagokban, mint a B-vitaminok, a vas, vagy a cink. A számtalan formában elkészíthető májból például hetente 15-20 dekát lesz érdemes a tányérodra tenni.
- A tojássárgája, ami jelentős mennyiségű A-, D- és E-vitamint tartalmaz. A funkcionális ajánlás szerint tojássárgájából naponta 3 darab az optimális bevitel.
- A zöldségek. Színesek, kénesek és zöld levelesek. Jó, ha tudod, hogy minél sötétebb színű egy zöld leveles, annál nagyobb a benne lévő mikrotápanyag-tartalom. A lehető legszélesebb spektrumban fogyaszd őket, mert a színes zöldségekben található fitonutriensek és antioxidánsok nagyban hozzájárulnak az egészséges immunrendszered fenntartásához, illetve a betegségek elleni védekezéshez. Nem hibázhatsz, ha étkezésenként és kategóriánként 1-1 marokkal teszel belőlük a tányérodra.