Hétköznapi gondolatok, inspirációk, dünnyögések

Valódi ételek

Annyiszor van szó a valódi ételekről, gondoltam, szentelek egy hosszabb posztot annak, hogy összefoglaljam, mit is értek ezalatt. Talán a legjobban egy Jamie Oliviertől származó idézet foglalja össze a lényeget:
„A valódi ételek nem tartalmaznak összetevőket, hanem ők maguk az összetevők.”
Azonban vannak a valódi ételeken alapuló táplálkozásnak olyan ismérvei, amiket hasznos figyelembe venned, ha ezeket az ételeket, alapanyagokat keresed.

  • Lehetőség szerint legyen helyben fellelhető, illetve megtermeszthető az az étel. Vannak úgynevezett superfoodok, melyek gazdagon tartalmaznak létfontosságú mikrotápanyagokat, vitaminokat, mint például az avokádó, az alga, vagy a goji bogyó, ám nem szükséges ezeknél leragadnod. A változatos belsőségek, zöldségfélék, Magyarországon is megtermő gyümölcsök, édesvízi halak, hüvelyesek és csonthéjasok tökéletes alapanyagai egy funkcionális táplálkozásnak.
  • Fontos, hogy az adott (éghajlati, életmódbeli) körülményekhez generációkon keresztül adaptálódjon az az étrend, amit fogyasztasz. A magam életére lefordítva mindezeket: amíg Írországban éltünk, és bőséges választák volt szabadon legeltetett forrásból származó marhahúsból, birkából, vajból, változatos kelfélékből, gyökérzöldségekből, gumósokból és bogyós gyümölcsökből, illetve lazacból, ezek alkották az étrendünk gerincét. Most, hogy Észak-Olaszországban élünk, inkább a mediterrán étrendet részesítjük előnyben. Itt a salátafélék, a színes és kénes zöldségek, zöldfűszerek kavalkádja, a frissen fogott tengeri halak és herkentyűk, a citrusfélék mellett elsősorban olívaolajat és avokádót használunk zsírforrásként, vörös húsok pedig ritkábban kerülnek a tányérunkra, inkább a fehér húsokat, szárnyasokat fogyasztjuk. Mostanában egyébként gyakran készül alaplé is ebből. Kárpótlásként ugyanakkor a belsőségek mellé felkerült az étlapunkra a pacal is, méghozzá mediterrán módon elkészítve.
  • A valódi ételek tápanyagdúsak. Épp ezért, az előzőekben leírtakat is alapul véve, kisebb mennyiség is elegendő lehet a jóllakáshoz belőlük.
  • Toxinmentesek, lehetőleg organikus forrásból származóak, de itt árban határ a csillagos ég. Az azonban már egy igen jó kiindulási pont, ha elkezdesz piacokon, termelőknél nézelődni és száműzöd a konyhádból a feldolgozott ételeket. Nem egyik pillanatról a másikra találod meg a megfelelő forrásokat, de ha igyekszel ezt fókuszban tartani, hidd el, egymás után jönnek majd a lehetőségek. Kosárközösségek, ismerősök, kistermelők… rengeteg minden van a bioboltokon és a mentes kínálaton túl is.
  • Ezek az ételek regeneráló hatással bírnak, sejtszintről táplálnak téged. Elégedett, jóllakott leszel tőlük, ám nem nehezülsz el a fogyasztásuk után és függőséget sem okoznak.
  • Mindezeken felül az esetleges egyéni érzékenységed figyelembevételével, illetve az egyes ételekben előforduló természetes toxinok, antitápanyagok megfelelő konyhatechnikával történő kiküszöbölésével (főzéssel, áztatással, fermentálással, csíráztatással) tudod ezeket az ételeket biztonságosan fogyaszthatóvá tenni.
  • A legfontosabbat a végére hagytam, de mindenképpen tudnod kell: Nincs EGY, mindenki számára ideális étrend. Vannak alapvetések, mérföldkövek, de mivel mind különbözőek vagyunk, különböző élethelyzetben, igényekkel, magunknak kell testre szabnunk hosszú távon az ételeinket, ahogy az életvitelünket is.
    Ebben (is) tudok segíteni neked.

*A képen a házunk mögötti téren lévő zöldséges kínálata, a bezacskózott minestrone alapanyagból pedig egy „izmos” zöldségleves is készülhet, aprólékkal kiegészítve.



Olvasnál még Napi Csandimentort?

Az elmúlt napokban rengetegen voltatok kíváncsiak arra, hol is helyezkedtek el a krónikus gyulladás spektrumon. Azt gondolom, a kíváncsiságon kívül nem kevés ...

Ami a felmérés mögött van

Még egyszer a D-vitaminról, aztán, ígérem, egy időre elengedem és más vizekre evezünk. Ma azt nézzük meg, mi az, ami gátolja a ...

Megint D-vitamin

Magadat megbetegíteni nem csak ultrafeldolgozott ételekkel tudod. Az emocionális toxinok olyan ravaszul kúsznak a bőröd alá, cseppenként adagolva a mérget, hogy gyakran ...

Hétköznapi toxinjaink

„Amikor egy égő házat nézel, a dolog legfeltűnőbb megnyilvánulása az ablakokon kidőlő füst. Könnyen feltételezhetnénk ilyenkor, hogy a füst a probléma, és ...

Nagyobb a füstje

Reggeli gondolat – ébresztő: Gyakran minél édesebb egy-egy szokás legelső gyümölcse, annál keserűbbek a késői érésűek.” (Frederic Bastiat) ...

Nem minden fának

A stresszkezelésnek van egy másik oldala is, amiről fontos beszélni. Olyan dolog ez, amellyel nekem, magamnak is vannak tennivalóim. Ma szándékosan rövid ...

Ártalmas stresszkezelés