2024. augusztus 8.

A HPA tengelyről (hipotalamusz – agyalapi mirigy – mellékvese tengelyről) szerintem már sokszor hallhattál a krónikus fáradtsággal való összefüggésben.

Azonban ez a hipotalamusz-agyalapi mirigy tengely nem csupán a mellékveséddel áll szoros összeköttetésben, hanem a pajzsmirigyeddel is. Méghozzá ezen a bizonyos HPT (hipotalamusz-agyalapi mirigy-pajzsmirigy tengelyen) keresztül. Ez a két tengely egymással párhuzamosan működik, hatással vannak egymásra. A hipotalamusz és az agyalapi mirigy ugyanis a pajzsmirigyednek is üzen.

A HPA-tengelynek, vagyis az energiaközpontodnak a megborulása következtében a hipotalamusz és az agyalapi mirigy normál élettani funkciói is elnyomás alá kerülnek. Ez pedig a mára népbetegségnek számító krónikus stresszállapot, illetve az alváshiány, vagy mellékvese diszfunkció nyomán sajnos sokaknál borítékolható.

Oké, azt tudod, hogy a mellékvese teljesen kész, na, de mi is a helyzet azzal a pajzsmiriggyel?

A folyamatos, ugrásra kész stresszállapot miatti tartós kortizoltöbblet nem lacafacázik: az aktív pajzsmirigyhormonok termelődését is csökkentheti. A stressz hatására ilyenkor több reverz T3 is termelődik, ami egy természetes védekező funkcióként blokkolja a sejtreceptorokat.

Az aktív pajzsmirigy hormon így már nem tudja kifejteni a hatását, ennek egyik jeleként erős alulműködéses tüneteket okozva. Ugyanez a krónikus kortizoltermelődés mindeközben a T4 – T3 konverziót is gátolja. (Nem véletlen, hogy ahhoz, hogy mindezt átlássuk, egy funkcionális laborelemzéshez teljes pajzsmirigypanelt szoktunk kérni.)

Ilyenkor tehát korántsem az a helyzet, hogy ne tudna elegendő pajzsmirigy hormon termelődni, hanem az történik, hogy az agyalapi mirigy diszfunkciója következtében (amikor bizonyos neurotranszmitterek, mint például a dopamin, a szerotonin vagy a norepinefrin gátlás alá kerülnek) a T4 – T3 konverzió nem tud megfelelően megtörténni.

Mi ilyenkor a megoldás?

A válaszom meglehetősen triviális. Ha a mellékvesét támogatod, a pajzsmirigyfunkciód is helyreáll. Persze csodák nincsenek: csupán idő, idő, idő és türelem. Azonban mondok most neked valamit, ami segíthet átlendülnöd a holtponton: a jól felhasznált idő már nem ellened, hanem neked fog dolgozni.

A teendőid pedig (merthogy mindig ide térünk vissza):

  • aludj eleget,
  • kezeld a stresszt,
  • mozogj az állapotodnak megfelelően,
  • stabilizáld a vércukorszintedet és
  • ha szükséges, vesd be az adaptogén gyógynövényeket

A gyulladáscsökkentés mellett támogasd a méregtelenítési útvonalakat is. Holnap ehhez hozok természetes stratégiákat.