A zsírban oldódó vitaminok közül az A-vitaminról viszonylag kevés szó esik. Pedig fontos és nélkülözhetetlen vitamin, melynek aktív formája a retinol, amit természetes formában belsőségekből, (például májból), halakból, és – amennyiben tolerálni tudod – legeltetett állatok tejtermékének zsírjából vehetsz magadhoz.
Ha nem, vagy csak kevés állati fehérjét fogyasztasz, érdemes tudnod, hogy a kelfélékben, a sárgarépában, a spenótban vagy az édesburgonyában található karotinoidok csupán előanyagai az A-vitaminnak, melyekből 20, de akár 48-szoros mennyiség is szükséges ahhoz, hogy egy egységnyi retinollá konvertálódjanak a szervezetedben.
Az A-vitamin hiány tünetei igen sokfélék és kellemetlenek. Ilyenek a száraz, repedezett bőr, a száraz szemek, az esti, éjszakai látászavar, töredezett körmök, száraz, töredezett haj, akné, esetleg apró dudorok a karon, a lábon, vagy arcon, illetve egyes autoimmun betegségek is összefüggésbe hozhatók vele (például a Rheumatoid arthritis vagy a Crohn-betegség).
Azért mielőtt sebtiben lecsapnál egy étrendkiegészítőre, hogy A-vitamint pótolj, azt javaslom, gondold át, vajon fogyasztasz-e elegendő belsőséget, illetve legeltetett vagy szabadon tartott, állati forrásból származó fehérjét és zsírt. (Valószínűleg sejted, ha érintett vagy benne, hogy a nyugati menzakoszt és a gyorskaják korántsem felelnek meg ennek a kritériumnak).
A túlzott mennyiségű A-vitamin bevitel kizárólag akkor tud toxikussá válni, ha ezzel egyidejűleg még D-vitamin hiánnyal is küzdesz, ugyanis ezek a vitaminok szinergiában működnek. Ökölszabályként azt érdemes tudnod, hogy egy 75 kg-os felnőttnél megfelelő mennyiségű D-vitamin pótlás esetén az A-vitamin toxikus mennyisége hozzávetőlegesen már 200.000 NE-re nő, amit csak napi 1 kg máj rendszeres elfogyasztásával tudsz megugrani. Ezt pedig, bármennyire is finomak a májas ételek, azért tényleg nem egyszerű étrendi forrásból túltolni.