Csak mert funkcionálisan táplálkozol, még egyáltalán nem kell húst hússal fogyasztanod. Sőt. Tudtad, hogy a túl sok színhús fogyasztása csökkenti az agyban a neurotranszmitterek számát? Ennek az az oka, hogy egy egyoldalú, kizárólag színhúsra alapozott étrendből hiányozni fognak mindazok a zsírok, aminosavak és vitaminok, amelyek támogatják az agyműködést.
Ha valaki kizárólag a fogyókúrás ajánlásokban szereplő, sovány húsokra voksol, az hosszú távon számos hiánybetegséget eredményezhet. Ezekből a húsokból ugyanis a szervezet nem jut hozzá a szükséges omega-3 és omega-6 zsírsavakhoz, amelyek főként tengeri halakban, magvakban és diófélékben találhatóak meg, és amelyek elengedhetetlenek a szív- és érrendszer egészségéhez, az agyműködéshez és a gyulladáscsökkentéshez is.
A zsírban oldódó vitaminok (jegyezd meg őket a DEKA szóról) is elsősorban a belsőségekben, zsíros halakban, illetve cupákosabb húsokban találhatóak, ahogy a B-vitaminok, illetve a csontegészséghez, az ideg- és izomfunkciókhoz szükséges kalcium és magnézium is.
Bár a sovány húsok is tartalmaznak vasat, a vörös húsok vagy belsőségek sokkal gazdagabbak HEM-vas forrásban, ami lényegesen jobban hasznosul a szervezetben, mint a növényi eredetű nem-HEM vas.
Már csak ezért is jól teszed, ha rendszeresen kombinálnod a színhúsokat velővel, kocsonyával, cupákosokkal, csontlével, tojássárgájával, belsőségekkel, hogy a teljes aminosav-spektrumot fel tudd vonultatni az étkezésedben. Az aminosavak felszívódása ugyanis az agyműködés, az energiatermelés és a méregtelenítés szempontjából is kiemelten fontos.
Az olyan belsőségek, mint a velő, a szív, a marhanyelv, a pacal vagy a máj, rendkívül gazdagok tápanyagokban, nem véletlen helyezkednek el a Lalonde-féle tápanyagpiramis legtetején.
Neked melyik, belsőségből készült étel a kedvenced?