Ma arról szeretnék beszélni neked, hogy tápanyagban gazdag, valódi ételeket tartalmazó, toxinmentes étkezéseid mellett, melyek egészséges zsírokat és fehérjéket, valamint biztonságos szénhidrátforrásokat tartalmaznak, milyen apró stratégiákat tudsz lépésről lépésre beépíteni a mindennapjaidba, hogy még jobban legyél.
- Mindenekelőtt, hidratálj! Ha a folyadékfogyasztásod elégtelen, az gyakran vezethet ingerlékenységhez, fáradtsághoz, koncentrációs zavarokhoz is. Naponta minimum 6-8 pohárnyi vízre egészen biztosan szükséged van ehhez, a nyári melegben ennél jóval többre is. Ha csak tudod, kerüld el a műanyag palackban árult ásványvizeket: nincs szüksége a szervezetednek további mikroműanyag-bevitelre. Fontos, hogy a víz mindig friss és tiszta legyen, hiszen a megfelelő hidratáltság elengedhetetlen az egészséged fenntartásához.
De mi az, amivel még fel tudod tölteni a sejtjeidet? Fogyaszthatsz például:
- gyógyteákat hidegen és melegen egyaránt
- gyümölccsel ízesített limonádét vagy gyümölcsvizet – a cukrot vagy az édesítőt azonban ezúttal, légy szíves, felejtsd ki belőle
- kortyolhatsz mikrotápanyagban gazdag húslevest, csont alaplét – indíthatod akár ezzel is a reggeleidet
- változatos zöld turmixokat hidegen, a zöld leveseket melegen, ezáltal a zöldségbeviteledet is hatékonyan meg tudod tolni.
Én a zöld leveseimet a legtöbbször cukkiniből, spenótból és brokkoliból készítem, a főzővizet pedig részben vagy egészben csont alaplével helyettesítem.
- A polifenolokban gazdag friss zöldségek és gyümölcsök csökkentik a szervezetedben az oxidatív stresszt, ami különösen fontos a modern életmód okozta stresszhatások ellensúlyozására.
- És ha már polifenolok: tudtad, hogy az egészséges étrendből az agyonfeldolgozottság okán száműzött csokoládé és a kakaó is rengeteget tartalmaz belőlük? Ha csak nem vagy autoimmun állapotban érintett, illetve érzékeny rá, ezeket is bátran eheted. Na persze, továbbra sem a cukrozott, bármelyik szupermarket pénztárak előtt kapható kakaómasszás-tejes édességekre gondoltam. A rövid távú örömérzést simán lenullázza az iparilag feldolgozott tej, a cukor és az adalékanyagok gyulladáskeltő hatása. Azonban a tiszta (legalább 80%-os) keserűcsokoládé visszafogott mennyiségben történő fogyasztása a benne lévő flavonoidok hatására jelentős mértékben tudja javítani az agyad vérellátását, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással bír.
Íme, ez is egy kiváló példa arra, hogy az egészséges táplálkozás nem feltétlenül kell, hogy unalmas legyen. Naponta 1-1 kockányit, amennyiben tudod tolerálni, gond nélkül elfogyaszthatsz belőle.
- Egy csésze kávét esetleg? Ha az alvástámogatásodat nem üti keresztbe, bátran, hiszen a kávé a legújabb kutatások fényében a mikrobiomodat is kedvezően támogatja. Délelőtt 11 és délután kettő között, egyéni érzékenység függvényében megihatsz egyet belőle. (Fontos azonban, hogy a kávéfogyasztásod ne lépje túl a napi ajánlott mennyiséget, hogy elkerüld a túlzott koffeinbevitel negatív hatásait.)