Még egyszer a D-vitaminról, aztán, ígérem, egy időre elengedem és más vizekre evezünk.
Ma azt nézzük meg, mi az, ami gátolja a D-vitamin felszívódását, illetve hasznosulását?
- Például a zsírfelszívódási zavarok, a D-vitamin ugyanis zsírban oldódó vitamin. Az olyan, már említett állapotok, mint például a cöliákia, Crohn-betegség, cisztás fibrózis vagy a hasnyálmirigy elégtelenség akadályozhatják a D-vitamin felszívódását. Mivel zsírban oldódó vitamin, válassz olaj alapú cseppeket vagy kapszulákat, mert ezek jobban felszívódnak, mint a tablettás, adalékanyagokkal kiegészített formák.
- A kortikoszteroidok, például a prednizon, valamint néhány koleszterincsökkentő gyógyszer, például a kolesztiramin is csökkentheti a D-vitamin felszívódását.
- Az alacsony zsírbevitel vagy a D-vitaminban szegény étrend szintén hozzájárulhat a D-vitamin hiányához. A helytelenül összeállított, pótlás nélkül alkalmazott vegetáriánus vagy vegán étrendek is kockázatot jelenthetnek, bár tudatos odafigyeléssel ezek az étrendek is lehetnek teljes értékűek.
- Antibiotikumok szedése után sokszor felborul a bélflóra, ez pedig jelentősen befolyásolhatja a vitaminok, köztük a D-vitamin felszívódását.
- A sokat kárhoztatott gluténtartalmú étrend. A búzacsíra-agglutinin történetesen egy olyan fehérje, amely károsítja a bélfalat és akadályozza a D-vitamin aktivitását.
- Idősebb korban a bőrünk kevesebb D-vitamint termel a napsugárzás hatására, és az UVB sugárzás hatásfoka is csökkenhet. Ilyenkor különösen fontos odafigyelni a pótlásra.