Hétköznapi gondolatok, inspirációk, dünnyögések

Folyadékfogyasztás – újra

Azzal most már bizonyára tisztában vagy – még, ha időnként döccenhet is a gyakorlatban –, hogy naponta mennyi vizet (lenne) szükséges meginnod. De vajon miért ne ihatnál közvetlenül étkezések előtt, pláne közben? Hiszen számos diéta szerint a fogyást is remekül segíti az, ha étkezések előtt jól megtöltöd a bendődet vízzel. Ez azonban csak mértékkel igaz.

A vízivás persze segíthet a teltségérzet elérésében, de fontos, hogy ne helyettesítse a szükséges tápanyagokat. Az étkezés előtt kb. 30 perccel elfogyasztott pohár víz bőven segíthet neked a teltségérzet kialakulásában.

A „kevesebbet enni” leginkább a számodra szükséges tápanyagok hiányához, illetve esetlegesen a makrotápanyagok egyensúlytalanságához vezethet, különösen, ha elfogyasztott ételeid minősége nem megfelelő.

A helyzet az, hogy a fogyáshoz nagyon is jól kell tartanod a tested, ellenkező esetben az igyekszik minél többet elraktározni ínségesebb időkre. Akkor pedig ott vagy, ahol a part szakad…

A nehezebb fogyás oka többek között lehet akár hormonális egyensúlytalanság, illetve a makrotápanyagok arányának eltolódása, mozgásszegény életmód, stressz, alváshiány. Hát, szerintem egyik sem úgy hangzik, mint amit étkezés helyetti vízivással tudnál orvosolni.

Képzeld el úgy a szervezetedet, mint egy kivételesen szuper járgányt (merthogy az is), ami folyamatosan használatban van. A bele való, kiváló minőségű benzint vízzel helyettesítve nem csupán nem jutnál el A-ból B-be, de még a betankolt üzemanyag is felhígulna, kevésbé tudná azt a motor hasznosítani.

Ugyanebből az okból kifolyólag evés közben sem praktikus a túlzott folyadékfogyasztás. A gyomorsavad hígabbá válhat, ami bizonyos esetekben negatívan befolyásolja az emésztésedet, pláne, ha az emésztőenzimeid amúgy is támogatásra, pótlásra szorulnak. Persze a mértékletes folyadékfogyasztás segíthet a szilárd ételek emésztésében. Fontos azonban, hogy mindenképpen kerüld a cukros italokat és az alkoholt is étkezés közben. Jut eszembe: a kávé sem oda való…

Na, de mi van akkor a magyar konyhában igen nagy szerepet kapó levesekkel? A levesek, különösen a sűrű krémlevesek, fontos részei lehetnek az étrendednek. Azonban a levesekben lévő folyadék különválasztása speciális emésztési problémák esetén szükséges lehet.

Étkezéskor tehát szedj bőségesen a levesedben lévő zöldségekből, húsokból, belsőségekből, a lével pedig inkább bánj visszafogottan. Később ezeket a leveket akár csészéből is megihatod két étkezés között, amivel biztonságosan tudod növelni a napi folyadékmennyiségedet.



Olvasnál még Napi Csandimentort?

Bár meglehetősen riasztónak hangzó diagnózis, azt viszonylag kevesen tudják, hogy ez az állapot a teljes népességet tekintve csupán a jéghegy csúcsa. Általában ...

Cöliákia

Reggeli gondolat-ébresztő: Mi az az egy dolog, amivel ezen a gyönyörű reggelen meg vagy elégedve önmagaddal kapcsolatban? ...

Minden rendben van

Tudtad? A metabolikus tipizálás Dr. William Wolcott nevéhez fűződik. Kiindulásnak jó lehet, azonban fontos tudnod, hogy akár évszakonként is változhat, hogy eszerint ...

Metabolikus tipizálás

Az elmúlt napok utazással, találkozásokkal teltek. A mindennapok rohanásában olyan jó időnként megállni. Elkölteni egy finom -és persze funkcionális  – ebédet baráti ...

Szükség van rátok

A tegnapi ebéd. Megnyugtatok mindenkit: nem egy főre. Pancettával körbetekert, kapirgálós csirkemell sült a vaslábosban, ezúttal csak néhány kocka burgonya, fokhagyma és ...

Csirkemell pancettával

Szerinted csak a szomjadat oltja? Annál sokkal több mindent ad neked. Mert szabályozza a testhődet, a PH-t és a vérnyomásodat az emésztőnedveid ...

Egy korty víz