A krónikus stresszről és a hozzá kapcsolódó krónikus gyulladásról, amely aztán további, szerteágazó tünetekhez vezet, bizonyára sokat hallottál. Igyekszel hát lehetőség szerint mérsékelni, de legalábbis kezelni a mindennapok során. A stresszkezeléshez azonban hozzátartozik az is, hogy merőben új nézőpontból, kicsit másként tekintesz rá.
Lehet a stressz akár pozitív is? Hát persze. Sokféleképpen serkenthet téged a mentális stressz, állítsd hát a szolgálatodba.
- Mert a stressz bátorít: a figyelmed stresszhelyzetben fókuszáltabb lesz, az érzékszerveid kiélesednek, megtelsz energiával. Ilyenkor hevesebbé válik a szívverésed, izzadhatsz is, felgyorsul a légzésed és miközben a stresszforrásra fókuszálsz, izgatott leszel. Ha ez az izgatottság nem tartós, csupán átmeneti, még lendületet is adhat a hétköznapjaidnak.
- Mert a stressz kapcsolatot teremt: Ilyenkor felébred bennünk a kapcsolódás vágya, segítőkésszé, együttérzővé válunk. Ez pedig tompítja a félelemérzetet és a szorongást, mert úgy vagyunk összerakva, hogy egyszerre együttérezni és pánikolni nem tudunk. Arra vágyunk ilyenkor, hogy óvjunk, védjünk, támogassunk mindazokat, akik fontosak számunkra..
- Mert a stressz segíti a tanulásodat. A folyamat közben az idegrendszer serkentése fokozza az agyműködést. Ilyenkor pedig máris beindul az élmények és tapasztalások feldolgozásának és beépítésének folyamata. Kezeket a magasba: ki készült már fel vizsgára utolsó pillanatban?
Miképp állíthatod a szolgálatodba a stresszt egy attitűdváltással?
- Vedd tudomásul. Van. Akkor is, ha küzdesz ellene, tiszta sor.
- Végülis megteheted azt is, hogy örülsz neki. Gondold át, hogy tulajdonképpen mi motivál az adott helyzetben. Mi a tét és tulajdonképpen miért is számít?
- Használd ki azt a plusz energiát, amit a stressz a neurotranszmitterek termelődésének során ad. Kérdezd meg magadtól: vajon miféle hasznos dolgot csinálhatsz ebben az állapotban?
- Kapcsolódj! Oszd meg a gondolataidat, érzéseidet másokkal is! Ilyenkor könnyen kiderülhet, hogy az adott helyzetre adott reakcióiddal korántsem vagy egyedül.
Ha bővebben is érdekel a téma, érdemes elolvasnod a Stressz napos oldala című könyvet, illetve egy erről szóló, korábbi könyvajánlómat.