Járjuk még körbe kicsit azt a D-vitamint. Ebben a bejegyzésben azt vizsgáljuk meg, mely tényezők segítik elő az optimális felszívódását.
- A napfény, vagyis az UVB sugárzás. Hogy ne vidd túlzásba, jó, ha tudod, hogy ebből max 15-30 perc/nap fényvédő nélkül, bőrtípusodtól, bőrszínedtől és földrajzi helyzettől függően elegendő a megfelelő D-vitamin bevitelhez.
- Az A-vitamin. Ha kiegyensúlyozott étrendet követsz, fogyasztasz tojást, belsőségeket és bizonyos zöldségeket, nincs szükséged külön A-vitamin pótlásra.
- A magnézium sok más előnye mellett hatékonyan támogatja a D-vitamin aktív formájának kialakulását és szállítását is. Magnéziumban gazdag ételek közé tartoznak többek között a zöld leveles zöldségek, diófélék és magvak is. További magnéziumbevitel szempontjából elősorban a kelát formátumot javaslom, illetve bőrön át (fürdővízben vagy esti lábáztatáshoz) az Epsom só használatát.
- A Lactobacillus reuteri probiotikum, ami közvetve javíthatja a tápanyagok felszívódását és a bél egészségét.
- Végül, de nem utolsósorban a K-vitamin, amely a D-vitaminnal szinergiában működik. Fontos kalcium-anyagcsere szabályozó (segíti a kalciumnak a csontokba és a fogakba való beépülését, egyúttal távol tartja a kalciumot a lágyrészektől). Mérsékli a szív- és érrendszeri kockázatokat, hozzájárul a csontok egészségéhez, támogatja a kognitív funkciókat, bőr egészségét és a reproduktív egészséget is. Ez a vitamin a zöldlevelesekben is megtalálható K1 formátumban, ugyanakkor a K1-K2 konverzió a kérődző állatok bélrendszerében a leghatékonyabb, így a legelő állatok tejéből készült K2-vitaminforrásként a vaj lehet a legideálisabb választás funkcionális szemmel – már amennyiben tudod tolerálni.
A D-vitamin hiány okozta tünetekkel a következő bejegyzésben nézünk majd farkasszemet.