Az éjszakai ébredések következtében kialakuló alvásdeficitet első körben az alvásrendezéssel tudod elkerülni. Ha rendszeresen, időben fekszel le, minden áldott nap, a HPA-tengelyed is fellélegzik, márpedig ez a szervezeted legfontosabb energiaközpontja.
Emlékszel még? A HPA tengelyed egyik szereplője, a mellékveséd volt, melynek működését az agyalapi mirigy szabályozza, ami pedig közvetlenül az agy, vagyis a hipotalamusz irányítása alatt áll.
Nos, a mellékveséd külső rétege, ami egyfajta hormonális adapterként működik, mindenféle szteroid hormonokat termel. Amúgy éjjel 10 és hajnal 2 között regenerálódik – és micsoda véletlen! – még a víz háztartásodat szabályozó szteroidok termeléséért is ő felel. (helló, hólyag, ismét) A mellékvesekérged termeli egyébként azt a kortizolt is, amire elengedhetetlen szükséged van – mármint megfelelő mennyiségben és napszakban. Ha bármiféle diszfunkció van a működésében, az alá tudja ásni a szervezeted egyéb, funkcionális, hormonális működését is.
Milyen dolgok hatnak rá?
- Például a krónikus stressz. Ez lehet fizikai (mondjuk egy kiadós és elhúzódó térdfájás), biokémiai (például mindenféle ételérzékenységek), vagy érzelmi (már megint stresszelsz valamin). Bármelyik képes veszett iramba kapcsolni a kortizoltermelésedet, aminek a végén, a mellékvesédnek szinte földig lóg a nyelve. Talán hallottál már a mellékvese-kifáradásról, aminek igen szerteágazó tünetei lehetnek a krónikus fáradtságtól kezdve a hízáson át az immunrendszer legyengüléséig. Ha eddig még nem, hát bemutatom neked: ő az, személyesen.
- A cirkadián eltolódás, ami a rendszertelen alvásritmusodból adódhat. A cirkadián ritmust a Nap kapcsolja be, a Földön gyakorlatilag minden élőlény ezzel az óriás napelemmel működik. A mellékvesédben a kortizoltermelést normál állapotban a napfény és a sötétség váltakozása szabályozza. Azonban ravaszul tönkretettük ezt is: a mesterséges fények használata pöpecül felülírja ezt a veled született biológiai programot. A cirkadián ritmust egyébként illik nem félvállról venni: a vegetatív idegrendszeredet is szabályozza, további számos biokémiai, fiziológiai folyamat mellett.
- A következő negatív hatás, a gyulladáskeltő ételek fogyasztása. Ezek folyamatos stresszforrást jelentenek a szervezetednek, a krónikusan áteresztő bélen keresztül a véráramodba kerülve. Az ételérzékenységek, toxinok, különféle gyulladások, bélrendszeri fertőzések, a vércukorháztartás problémái megint csak bónusz kortizoltermelésre késztetik szegény mellékvesédet.
- Az olyan evidens stresszforrások, mint teszem azt az örökös aggódás, a félelem, depresszió, szorongás, a tanulási, magánéleti, párkapcsolati, egzisztenciális, anyagi nehézségek, a negatív gondolkodásmód, a befelé fordulás mind a krónikusan stresszes állapotok előszobái, és nem éppen a nyugodt éjszakák záloga egyik sem. Tudtad, hogy a sokat emlegetett gluténen túl ezekkel is képes vagy összehozni magadnak egy helyre kis krónikusan áteresztő bél szindrómát?
Látható, hogy a krónikus állapotok kialakulásának, illetve a HPA-tengely zavarainak egyik igen fontos oka az alváshiány, illetve az elégtelen alvás.