A testedben zajló méregtelenítő folyamatok igen fontos szereplője a veséd, akarom mondani, a veséid. Ha funkcionális laborral vagy empirikus felmérésekkel feltárt zavarok mutatkoznak a veseműködésed környékén, tudnod kell, hogy apró változtatásokkal, életmódstratégiákkal rengeteget tudsz tenni az állapotod optimalizálásáért.
- Mindenekelőtt igyál elegendő tiszta, szűrt vizet, naponta legalább 6-8 pohárral. Túlzásba nem kell esned, ezt a mennyiséget viszont következetesen fogyaszd el nap, mint nap. Strigulázhatod is, ha neked úgy könnyebb, én például egy időben kék pohárkákat rajzolgattam a Bullet Journalomba. Szép volt, kék volt, elegendő folyadék volt. Mindazonáltal ez a mennyiség csupán irányadóként szolgál, az aktivitásod, az aktuális évszak, a táplálkozásod, illetve az egészségi állapotod figyelembevételével tudod magadra szabni a számodra szükséges folyadékmennyiséget.
- Figyelj arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű zsírt és fehérjét építs be az étrendedbe, egyéni szükségleteidnek megfelelően.
- Hagyd el teljesen a feldolgozott ételeket. Lehetőségeidhez képest azon legyél, hogy minél kevesebb toxin figyeljen a tányérodon. Nem tud és nem is akar mindenki egyből organikus ételekre váltani, nincs is erre szükség. De mindig kérdezd meg magadtól, mi lenne számodra egy kicsivel jobb választás.
- Csökkentsd a túlzott szénhidrátfogyasztást, elsősorban a keményítős zöldségfélékre helyezd a hangsúlyt.
- Mikor szoktál reggelizni ébredés után? Hát az ebéded és a vacsorád mikor kerül a tányérodra? A makrotápanyagokban kiegyensúlyozott étkezéseidet igyekezz mindig időben elkölteni.
- Ha érzékeny vagy a magas szulfáttartalmú ételekre, csökkentsd őket átmenetileg. Nyersen való fogyasztás helyett pedig párolj, főzz, pürésíts. Melyek ezek az ételek? Például a hagymafélék, a kelkáposzta és a brokkoli, valamint a málna és a szeder.
- Az alkoholt és a koffeint sürgősen tedd parkolópályára. Egyáltalán nincs szükséged egyéb, vízhajtó hatású italokra sem. Ha pedig a húgysavad is magasnak bizonyul, az egyébként tápanyagdús belsőségeket is mellőzd egy ideig.
- Rossz hírem van: ebben az állapotban a csokoládé sem lesz igaz cimborád. Amúgy sem a legtökéletesebb megküzdési mód egy tábla csokoládé két vállra fektetése, ugye, jól gondolom?
- Se a túlsózás, se a sómentesség nem az igazi. Naponta maximum fél-egy kiskanálnyi tiszta kősót fogyassz el az ételeiddel. Lehet ez parajdi só, himalája só, de kutyaközönséges, adalékmentes, erdélyi kősó is. Az ásványi anyagoktól és nyomelemektől megfosztott finomsókat azonban hagyd nyugodtan a boltok polcain.
- Gazdagíthatod magas káliumtartalmú ételekkel az étrendedet. Ilyenek például a banán, az avokádó, a zöld levelesek széles választéka, a burgonya- és tökfélék, az aszalt sárgabarack, a datolya és a paradicsompüré is.
- Az étrendi forrásból bevitt kalciumnak is számos forrása van: a mandula, a mángold, a bordáskel, a szardínia, a szezámmag vagy tahini is jó választás lehet. A kalciumszintedért a mellékpajzsmirigyeden kívül egyébként a veséd megfelelő működése is felelős.
- Számos, foszforban gazdag ételt is beépíthetsz az étrendedbe: a jó minőségű hús, a magok és diófélék, a fermentált, teljes értékű tejtermékek, a bab, a lencse, tenger gyümölcsei, és a máj is ide tartozik. A foszforszintedet egyébként szintén a veséid szabályozzák.
Az egyéni szükségletek, illetve toleranciák természetesen eltérhetnek, ezekre a javaslatokra csupán irányadóként tekints. Amennyiben további segítségre van szükséged a testre szabáshoz, keress bátran.
És ne feledd: Ha már néhány dolgot beépítesz mindezek közül a mindennapjaidba, máris a saját kezedbe vetted az egészségedet. Indulásnak pedig ez nem is olyan rossz.