A legtöbben, amikor gluténmentes étkezésre váltanak, helyettesítés gyanánt a gluténmentes gabonákat építik be elsőként az étrendjükbe.
Ezek a teljes értékű gabonák, álgabonák természetesen jó alternatívák lehetnek megfelelő előkészítéssel, (áztatással, fermentálással, csíráztatással), de korántsem ajánlhatóak mindenkinek és minden esetben. Ennek több oka is van.
Bár glutén nincs bennük, tartalmaznak többek közt nitrogénkötő prolamint, valamint egy lektin nevű antitápanyagot is, amely álnok módon képes gáncsot vetni az ásványi anyagok felszívódásának. Igen, még annak is, amit étrendkiegészítőként szedsz.
Ami miatt azonban erős autoimmun, illetve funkciózavaros állapotban leginkább célszerű őket kerülni, az a pöpec mimikrijük. A megtévesztésig képesek ugyanis hasonlítani a bennük lévő aminosavláncok fehérjéi a búzában lévőkéhez. Egy lestrapált immunrendszer persze sötétben és hátszélben emiatt simán összekeveri az árpában lévő hordeint, a rozsban található szekalint, a zab aveninjét, vagy a kukorica zeinjét a gluténban található gliadinnal és azonnal támadást indít ellenük.
Lehet, hogy kellemetlenül érint amit mondok, de azt javaslom, ha érintett vagy bármiféle autoimmun állapotban, akkor a glutén mellett legalább időlegesen mindezen ételeket is mellőzd a bélrendszeri regenerációd időtartamára, de minimum 30 napra.
Hogy némi vigaszt is nyújtsak: a gluténmentes gabonák és álgabonák közül a zab és a rizs rendelkezik a legkisebb prolamin tartalommal. Épp ezért, hacsak nincs rájuk rejtett érzékenységed, valószínűleg ezek lesznek az elsők, amelyeket gond nélkül tudsz majd tolerálni egy elimináció utáni, fokozatos visszavezetés során.
Amennyiben úgy érzed, hogy a bélrendszeri regeneráció idején további segítségre lenne szükséged, keress bátran.